Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Borelioza - nie przegap pierwszych objawów

Izabela Mortas [email protected]
Wczesnym objawem boreliozy jest rumień na skórze. W przypadku rozpoznania choroby to ważny moment, którego lepiej nie przegapić.
Wczesnym objawem boreliozy jest rumień na skórze. W przypadku rozpoznania choroby to ważny moment, którego lepiej nie przegapić. 123 rf
Przez kilka miesięcy żył z chorobą zupełnie jej nie zauważając, potem specjaliści stawiali mu różnorodne diagnozy. Gdy wykluczono wszelkie choroby neurologiczne, w końcu wykonano mu test na boreliozę. Marcin Mańka, mieszkaniec Kielc i pacjent Ośrodka Rehabilitacyjnego Polanika w Chrustach opowiada o tym, jak ciężką i podstępną chorobą jest borelioza.

- Nie pamiętam dokładnie, kiedy ukąszenie miało miejsce. Od zawsze lubiłem spacery po lesie i grzybobranie. Pierwszy objaw choroby pojawił się 10 lat temu - była to wysoka, 40-stopniowa gorączka. Zupełnie nieuzasadniona - nie byłem przeziębiony, nic mnie wcześniej nie bolało - opowiada nasz rozmówca.

Gorączka minęła po tygodniu bez śladu po postawieniu baniek, a zdrowie pana Marcina wróciło do normy. Nie na długo. Wkrótce po intensywnych spacerach zaczął tracić ostrość w lewym oku.

- Okulista stwierdził, że wszystko jest w porządku i odesłał mnie z kwitkiem - opowiada kielczanin.

Po pewnym czasie zaczęły się parestezje, potocznie zwane mrowieniem, czy drętwieniem.

- Na początku drętwiały mi stopy, potem ból zaatakował piszczele, łydki, kolana. Zaczęło mnie to coraz bardziej niepokoić, więc udałem się do neurologa - opowiada Marcin Mańka.

Lekarz skierował do szpitala. Po wykluczeniu wszystkich chorób neurologicznych, wykonano test na boreliozę. Choroba się potwierdziła i tu zaczęły się schody.

- Inne leczenie przez neurologów, inne na oddziale zakaźnym, brak współpracy między specjalistami. Lekarze przenosili mnie na różne oddziały, stosowali leczenie doraźne, wypisywali ze szpitala, ale nie odczuwałem specjalnej poprawy - opowiada pacjent.

W tej chwili leczenie pana Marcina ustabilizowało się.Trwało to kilka lat. Pacjent pozostaje pod stałą opieką neurologa, lekarza specjalizującego się w leczeniu boreliozy, a także rehabilituje się w ośrodku Polanika w Chrustach w gminie Zagnańsk.

- Marcin jest u nas rehabilitowany od stycznia, najpierw była to rehabilitacja dzienna, a od trzech miesięcy przyjeżdża do Polaniki 2 lub 3 razy w tygodniu na zabiegi. Taka częstotliwość związana jest z koniecznością regeneracji układu mięśniowego. Terapia została dobrana indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta oraz do jego aktualnego stanu funkcjonalnego - mówi Marek Korpula, fizjoterapeuta.

- Badania wykazały poprawę siły mięśniowej, koordynacji mięśniowo-ruchowej i zwiększenie stabilizacji mięśni posturalnych. Ważne jest to, że jeżeli pacjent czuje poprawę, to zwiększa się jego motywacja do dalszej terapii - dodaje.

Borelioza - czym jest?

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi. Jest przenoszona na człowieka i niektóre inne zwierzęta przez kleszcze. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie. Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem. Rumień wędrujący jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy .Wczesne objawy ustępują w ciągu 3 miesięcy i u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo (rzadziej) zapalenia mięśnia sercowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie