Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2023. Piękna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele Garnizonowym Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Wideo
od 16 lat
W czwartek obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną Bożym Ciałem. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Po mszy świętej o godzinie 10 rozpoczęła się procesja eucharystyczna w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach.

Procesja Bożego Ciała w Kościele Garnizonowym w Kielcach

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia tego święta były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem biskup Robert wprowadził w 1246 roku święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege. Papież Urban IV bullą „Transiturus” z 1264 roku ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele, między innymi jako „uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu”.

Jest to święto niezwykle ważne dla katolików. Uroczystości Bożego Ciała rozpoczynają się mszą, po której wierni w procesji ulicami miast i wsi przechodzą do czterech ołtarzy. – Cztery ołtarze symbolizują cztery strony świata. Z jednej strony publicznie oddajemy część Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie, z drugiej zapraszamy Go też do swoich domów, do swojego życia. Prosimy o to, żeby nam błogosławił, żeby uświęcał nasze życie – mówi ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej.

Jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. – Dlatego, że dotyka najistotniejszej tajemnicy naszej wiary, którą celebrujemy. Wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie – dodaje ksiądz Krzysztof Banasik.

- Istotą dzisiejszej uroczystości jest też to, że Pan Jezus oczekuje świadectwa z naszej strony, tego, żebyśmy się przyznawali do Niego, że do Niego należymy. Miłość domaga się reakcji zwrotnej, pokazania, że przyznajemy się do tego, kogo kochamy. To nasze dzisiejsze wyjście z Panem Jezusem na ulice, przemieszczanie się przez ulice, osiedla, pośród naszych domów, miejsc gdzie pracujemy, to jest nasze przyznawanie się do Chrystusa i wyznawanie wiary. Jednocześnie to dzisiejsze spotkanie z Panem Jezusem, bycie razem, ma piękny społeczny wymiar. My się widzimy wreszcie razem tam, gdzie jesteśmy, pracujemy, gdzie toczy się nasze życie. I jeszcze jeden wymiar dzisiejszej uroczystości. Mogę chyba tak powiedzieć, że w ten sposób w ramionach kapłana Jezus idzie do nas. Zawsze przychodzi do nas, ale tu szczególnie w tym wymiarze eucharystycznym - w pięknych słowach ksiądz biskup Andrzej Kaleta przybliżył nam istotę Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która popularnie określana jest jako Boże Ciało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie