Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brodawczak ostrowiecki hitem wystawy ptaków ozdobnych w Szewnie

Redakcja
Brodawczak ostrowiecki - rasa gołębia wyhodowana przez ostrowieckich hodowców, była atrakcją 33. Świętokrzyskiej Wystawy Gołębi Rasowych, Drobiu, Bażantów, Ptactwa Pływającego i Egzotyki, która w weekend odbywała się w Szewnie w gminie Bodzechów.

Ostrowieccy hodowcy gołębi ozdobnych już nie raz pokazywali, jak wielki potencjał w nich drzemie. Po raz kolejny byli gospodarzami wielkiej, ogólnowojewódzkiej imprezy, która zgromadziła hodowców z całej Polski.

Zaprezentowano ponad 650 sztuk gołębi - 44 rasy, 120 kur - 23 ras oraz 112 ptaków egzotycznych 30 ras.
Swoimi okazami pochwaliło się 34 wystawców, nie tylko z Ostrowca i okolic, ale także z Sandomierza, Tomaszowa Mazowieckiego, Chęcin, Lublina i Łodzi.

Miejscowi hodowcy chwalili się rasą gołębia ozdobnego, która wyhodowana została właśnie w Ostrowcu. Brodawczak ostrowiecki został wyhodowany w połowie XX wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w jego okolicach. Gołąb powstał poprzez krzyżówki ptaków o barwie kasztanowo - czerwonej, z jasnymi lotkami i ogonem oraz miejscowych krótkodziobowych o nazwie „buldog”. To gołębie średniej wielkości, przypominające wyglądem gołębia pocztowego.

Dla hodujących tego ptaka prowadzona była oddzielna kategoria, w której wystartowali prawie wyłącznie lokalni mieszkańcy. Wygrał Łukasz Garbacki z gminy Waśniów. Drugie miejsce zajął Marian Borowiec, długoletni hodowca z Ostrowca, a trzecie Hieronim Żurek z Piasków Brzóstowskich w gminie Ćmielów.

- Do naszego koła należy około 40 hodowców. Najczęściej hodowane są gołębie i drób ozdobny, ale są i tacy, którzy hodują ptaki egzotyczne - mówi Ireneusz Ociepa, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu i Ptaków Ozdobnych w Ostrowcu. - Gołębie są dużo łatwiejsze w hodowli, potrzebują mniej miejsca. Żyją w systemie zamkniętym, ale z kolei trzeba im dostarczać witamin i odpowiedniego pożywienia. Takie hobby wymaga pracy i zaangażowania, ale przynosi wiele satysfakcji.

Na wystawie w Szewnie, oprócz gołębi, podziwiać można było ozdobne, ogromne kury, pawie i papużki. Wrażenie robiły kury, które zamiast piór mają włosy, a ich mięso jest czarne.

-Cieszy nas to, że było dużo dzieci, że jest to już impreza rodzinna i odwiedziło nas każdego dnia kilkaset osób- mówi Ireneusz Ociepa. - Frekwencja była rekordowa, a do tego odwiedzili nas wystawcy z innych regionów, na przykład z Wrocławia, aby poznać nasz materiał hodowlany. To zawsze okazja do nawiązania dłuższej współpracy.

Ireneusz Ociepa wygrał główną rywalizację hodowców, którzy zgłosili się na wystawę. Drugie miejsce zajął Szymon Żyła z Sandomierza, a trzecie Tadeusz Hadała z Ostrowca. Rozdano też nagrody w ośmiu innych kategoriach dla konkretnych ras.
- Nasze koło zaprezentowało się bardzo dobrze - mówi prezes. - Myślimy już o przyszłorocznej edycji wystawy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie