Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa fabryki profili aluminiowych w Jędrzejowie na ostatniej prostej. Odwiedził ją marszałek Andrzej Bętkowski

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Praca wewnątrz hali fabryki profili aluminiowych w Jędrzejowie trwa w pełni. Obecnie montowana jest linia produkcyjna. Zobacz więcej z wnętrza hali na kolejnych slajdach
Praca wewnątrz hali fabryki profili aluminiowych w Jędrzejowie trwa w pełni. Obecnie montowana jest linia produkcyjna. Zobacz więcej z wnętrza hali na kolejnych slajdach Mateusz Zapart
W maju 2023 roku ruszyła budowa nowoczesnej fabryki profili aluminiowych firmy Alu Tech Global w Jędrzejowie. Hala fabryki jest już gotowa, a obecnie w niej trwają prace przygotowujące linię produkcyjną. Tą jedyną takiego rodzaju fabrykę w województwie świętokrzyskim w czwartek, 15 lutego, odwiedził marszałek Andrzej Bętkowski. Postępy w budowie są imponujące.

Fabryka firmy Alu Tech Global w Jędrzejowie coraz bliżej ukończenia. Postępy w budowie są znaczące

Tereny inwestycyjne w Jędrzejowie, czyli tak zwane Jędrzejów Południe, ciągle się rozwijają. Dobrym przykładem tego rozwoju jest powstający zakład firmy Alu Tech Global, która będzie zajmować się produkcją profili aluminiowych, tak zwane profile zimne i ciepłe: używane zarówno w przemyśle i w budownictwie na dużą skalę.

Zobaczcie galerię zdjęć z budowy fabryki w Jędrzejowie

Będzie to pierwsza tego typu fabryka w województwie świętokrzyskim na co szczególny nacisk kładzie marszałek województwa Andrzej Bętkowski:

- Przedsiębiorczość na terenie naszego województwa wzrasta poprzez działania takich firm jak Alu Tech Global. W Jędrzejowie będzie ona produkować profile aluminiowe. Znajdujemy się właśnie w już gotowej hali, bardzo cieszy mnie, że w naszym regionie powstaje zakład tego rodzaju. Byłem przy podpisaniu umowy na wykonawstwo tego obiektu i jestem bardzo pod wrażeniem tempa jego budowy. Pierwsze elementy linii produkcyjnej przywiezione z Hiszpanii są właśnie montowane.

Fabrykę w jędrzejowskiej strefie ekonomicznej buduje Zakład Konstrukcji Stalowych "Konstal". Linia produkcyjna fabryki wykorzystywać będzie technologię z międzynarodowej firmy Kautec Solutions, jednego z liderów w produkcji technologicznych rozwiązań do wyciskania profili aluminiowych. Kautec Solutions działa na rynkach w między innymi Ameryce Południowej, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Budowa fabryki pochłonie około 80 milionów złotych.

- Gdy fabryka już ruszy planujemy wystartować z setką pracowników. Jest możliwość by, w późniejszym czasie, zatrudnić u nas nawet 400 osób. Z budową wystartowaliśmy w maju, ale efekty już są. Prawie wszystko jest już gotowe, obecnie montowana jest linia produkcyjna. Będziemy produkować wszystko co dotyczy zastosowania aluminium w budownictwie. Zaczniemy też montaż specjalnego pieca w którym temperatury mogą dochodzić do nawet 400-500 stopni Celsjusza. Mam nadzieję, że za dwa tygodnie 3/4 całej linii produkcyjnej będzie już gotowe.

- opowiada inwestor fabryki Mahmoud Othman.

- W tej chwili(w czwartek, 15 lutego - Red.) w hali trwa montaż prasy 8 cali. Cały ten proces potrwa około dwóch miesięcy plus uruchomienie techniczne, które zajmie około miesiąca czasu. Planujemy by wszystko było gotowe do końcówki maja, więc z początkiem czerwca nasza fabryka powinna zostać już oficjalnie otwarta i ruszyć z produkcją. Podstawowy skład pracowników mamy już gotowy: mamy trzon załogi jeśli chodzi o kadrę zarządzającą i inżynieryjną, ponadto trwa też akcja rekrutacyjna - informuje Grzegorz Kloc, dyrektor zarządzający Alu Tech Global.

Zadowolenia z dużych postępów w budowie hali i fabryki firmy Alu Tech Global nie kryje również burmistrz Jędrzejowa, burmistrz Marcin Piszczek, który zwrócił uwagę na wpływ jaki na gospodarkę gminy mają inwestycje w strefie inwestycyjnej w Jędrzejowie. Zwrócił on uwagę na ranking pisma Wspólnoty gdzie w kategorii "sukces ekonomiczny" miasto znalazło się na wysokiej pozycji w porównaniu do lat poprzednich, lądując na 130 miejscu z około 270 miast powiatowych w Polsce:

- Upraszczając sprawy, widać w rankingu jaki wpływ w ostatnich latach miała budowa strefy inwestycyjnej. Pierwszy zakład powstał tutaj około 12 lat temu, potem kolejne i jeszcze więcej. Dzisiaj widać jak bardzo dzięki temu wzrosły dochody z podatków dochodowych od osób fizycznych oraz jak bardzo spadło bezrobocie. Fabryka Alu Tech Global to jeden z zakładów jakie mamy w strefie, a kilka kolejnych jeszcze powstanie. Niedawno zapadła decyzja o przyznaniu wsparcia dla firmy, która będzie produkować u nas domy prefabrykowane. Co też jest kolejną naprawdę dobrą wiadomością i oznacza to kolejne miejsca pracy dla mieszkańców. Gdy Alu Tech uruchomi już swoją produkcję pełną parą będziemy mogli wtedy mówić, że w strefie znajduje się około 2 tysięcy miejsc pracy, a około 12 lat temu nie było tu wiele. Upadająca euroubojnia, stojące puste budynki i jedno wielkie pole. Dzisiaj są nowe drogi wraz z infrastrukturą i wiele zakładów.

- powiedział burmistrz Piszczek.

O przyznaniu pozytywnej decyzji o uzyskanie wsparcia dla firmy Nexus Constructs, która również wybuduje swój zakład na terenie strefy ekonomicznej w Jędrzejowie informowaliśmy już wcześniej tutaj:

-Wybraliśmy gminę Jędrzejów na miejsce budowy naszej fabryki ze względu na dobrą lokalizację i przyjazne podejście do inwestorów. Po pierwsze znajdujemy się w strefie ekonomicznej oferującej różne ulgi, a po drugie mamy dobry dostęp do drogi E77 i drogi ekspresowej S7 co usprawni transport i logistykę.- dodał inwestor.

Fabryka profilu aluminiowych firmy Alu Tech Global w Jędrzejowie ma zostać otwarta do czerwca 2024 roku. Na początku ma w niej pracować 100 osób. W sumie ma w niej znaleźć pracę około 400 pracowników.

Zobaczcie zdjęcia z placu budowy fabryki profili aluminiowych, zarówno jak prezentuje się obecnie na zewnątrz jak i wewnątrz hali:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie