Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa hotelu z restauracją, browarem i strefą SPA w dawnych budynkach Radziwiłłów w Rytwianach na finiszu. Otwarcie w lipcu. Zobacz zdjęcia

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Wideo
od 16 lat
Dobiegają końca prace przy nowym hotelu, który będzie mieścił się w dawnej gorzelni słynnego magnackiego rodu Radziwiłłów w Rytwianach w powiecie staszowskim. Powstaje tutaj restauracja, strefa SPA i browar, który będzie serwował gościom ważone na miejscu piwo oraz wina z lokalnej winnicy.

Nowy życie starej gorzelni w Rytwianach

Budynki po starej gorzelni od dłuższego czasu szpeciły krajobraz Rytwian, ale już niebawem ponownie będą wizytówką tej miejscowości. Obiekt, który w 1925 roku został otwarty przez rodzinę Radziwiłłów był wówczas jednym z najnowocześniejszych w całej okolicy. Oprócz gorzelni z urzędem mieściły się tutaj słodownia, kotłownia, suszarnia, dwa budynki mieszkalne, trzy chlewnie i szopa. Inwestycja została przeprowadzona z całym rozmachem i zastosowano w niej najnowsze dostępne wtedy technologie. Wykorzystywano surowce z okolicy: ziemniaki, zboża, buraki cukrowe, owoce. Gorzelnia posiadała własną linię rektyfikacyjną, co pozwalało na ostateczną produkcję wódki i spirytusu. Budynkami początkowo zarządzał Krzysztof, a następnie Artur Radziwiłł. Po II wojnie światowej zostały przejęte przez Polskę Ludową, ale wskutek błędnych decyzji kierownictwa produkcja alkoholu, jak i cała działalność została zamknięta.

Cztery lata temu budynek przejął przedsiębiorca Konrad Gądek i postanowił przywrócić mu świetność.

- Budynek gorzelni przez długie lata był wizytówką Rytwian, ale w ostatnim czasie prezentował się fatalnie. Postanowiłem stworzyć tutaj restauracje z hotelem, SPA i lokalnym browarem ale nie ukrywam, że początki remontu były trudne ze względu na dramatyczny stan obiektu - powiedział Konrad Gądek.

Na początku wykonawca musiał oczyścić cały teren oraz położyć nowy dach i stropy. Później przyszedł czas na wykonanie elewacji oraz montaż okien, drzwi i remont wewnątrz budynku. Obecnie prace nad hotelem zmierzają ku końcowi, a otwarcie planowane jest w okresie wakacyjnym.

- Etap prac budowlanych mamy już za sobą. Wykonaliśmy także instalację wodno-kanalizacyjną oraz centralnego ogrzewania i elektryczną. Na ten moment trwa sprzątanie i inne prace porządkowe, i pomału zaczynamy myśleć o wyposażeniu budynku. Roboty są zaawansowane dlatego myślmy, że inwestycja powinna być gotowa już w lipcu. Chcielibyśmy z tej okazji zorganizować imprezę połączoną z koncertem znanego artysty. Nazwiska jeszcze nie znamy ale mam nadzieję, że trafi ono w gusta naszych gości - dodaje przedsiębiorca.

Hotel w Rytwianach jeszcze nie otwarty a rezerwacje już do...2026 roku

Co ciekawe, choć obiekt jest jeszcze nieczynny to już cieszy się dużą popularnością.

- Na ten moment nie przyjmujemy już zamówień na imprezy komunijne ponieważ mamy obłożenie aż do 2026 roku. Kilka par zarezerwowało także terminy na przyjęcia ślubne - tłumaczy Konrad Gądek.

Zobaczcie na kolejnych slajdach jak pięknie prezentuje się nowy obiekt

Cały budynek ma powierzchnię około 1000 metrów kwadratowych. Na parterze znajduje się kuchnia, bar oraz restauracja mogąca pomieścić około 150 osób. Na górze znajdziemy z kolei salę do tańczenia, sześć pokoi oraz strefę SPA, gdzie mają wykonywane być masaże oraz inne zabiegi pielęgnacyjne. Piwnica przeznaczona jest na browar, w którym prym ma wieść ważone na miejscu piwo oraz wina z lokalnej winnicy. Ponadto w sezonie letnim, goście będą mieli możliwość korzystania z ogródka letniego i podziwiania fontanny, która znajdzie się przed budynkiem. Wartość inwestycji wyniesie w sumie około 2 miliony złotych, z czego 800 tysięcy złotych udało się pozyskać z unijnego dofinansowania.

Z nowego miejsca na turystyczno-kulinarnej mapie Rytwian zadowolenia nie kryje wójt gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz.

- Obiekt na pewno poprawi wizerunek naszej miejscowości. Liczymy, że oprócz Pustelni Złotego Lasu, Hotelu w Rytwianach, będzie to kolejny ważny punkt turystyczny naszej gminy, jak i całego powiatu staszowskiego - powiedział wójt.

Remont ruin gorzelni po Radziwiłłach jest jednym z elementów rewitalizacji Rytwian, w ramach której zakończyła się już między innymi modernizacja ruin gotyckiego zamku i montaż kina wodnego na miejscowym zbiorniku. Powstały również altany, nowe ławki, stojaki na rowery, plenerowa siłownia oraz tężnia. Zakończono także prace na ulicach Kościelnej i Armii Krajowej, gdzie wykonano nowe chodniki z niższymi krawężnikami. Rewitalizacji doczekał się również plac targowy przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rytwianach. Teren targowiska został utwardzony kostką brukową, powstały altany wraz z ławkami oraz stołami i wiatami stoiskowo-handlowymi. Całość jest monitorowana oraz oświetlona lampami hybrydowymi.

Zobaczcie na kolejnych slajdach jak na ten moment prezentuje się nowy obiekt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie