Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie coraz bliżej finiszu. Zobacz jak się prezentuje (WIDEO, ZDJĘCIA)

Lidia Cichocka
Już przed oddaniem wiele osób chwali projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, jest szansa, że w lipcu tego roku budowa zostanie zakończona. W ostatnim czasie prace bardzo przyspieszyły.

W Echu Dnia wielokrotnie pisaliśmy o problemach z jakimi walczyło Muzeum Wsi Kieleckiej realizujące budowę Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Autorski projekt pracowni architektonicznej NIZIO International Design z Warszawy okazał się bardzo trudny a zmieniający się z przyczyn niezależnych od inwestora wykonawcy walczyli z materią. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy prace przyspieszyły i ostatni termin – lipiec tego roku, jeśli tylko pandemia nie pokrzyżuje planów, powinien być dotrzymany.

- Gdybyśmy rozmawiali miesiąc temu nie miałbym wątpliwości, że tak będzie – mówi wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Jarosław Karyś,. - Dzisiaj ze względu na pandemię niepokój się pojawił. Ale nadal jestem optymistą. Od początku roku współpraca z Mirosławem Nizio jest bardzo dobra i bardzo intensywna.

Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Erekta, a konsorcjantem odpowiedzialnym za część wystawienniczą Everest 5. Na placu budowy obecny jest także poprzedni wykonawca Anna-Bud, który usuwa usterki. Głównym problemem był bowiem przecieki wody.

- Po konsultacjach zdecydowaliśmy, że cały budynek zostanie odkopany i fundamenty ponownie uszczelnione. Prace postępują i mam nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna ich nie opóźni – wyjaśnia dyrektor.

Także w części wystawienniczej postęp jest ogromny. Część merytoryczna otrzymała stosowne recenzje od historyków i zgodnie z harmonogramem wykonywane są kolejne jej części. - To będzie naprawdę wspaniała, bardzo interesująca multimedialna wystawa – dodaje dyrektor.

Kolejnym etapem prac będzie zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku. - To będzie wykonane nieco później, ale krzyże, które mają współtworzyć razem z już istniejącymi krzyżami las symbolizujący martyrologię poszczególnych wsi, już powstają i zostaną wykorzystane zgodnie z projektem.

Przewidywane na lipiec zakończenie inwestycji i jej odbiór to jedno, otwarta pozostaje sprawa ustalenia daty otwarcia Mauzoleum. Decyzję podejmą władze województwa w porozumieniu z Ministerstwem Kultury.

Warto dodać, że już teraz wpływowy międzynarodowy serwis architektoniczny Dezeen.com pisze o mauzoleum w Michniowie jako jednym z najciekawszych kulturalnych projektów architektonicznych na świecie. Projekt michniowskiego Mauzoleum został w 2011 roku uhonorowany nagrodą European Property Awards w kategorii Public Service Architecture.

Bryłę budynku - chaty Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami, nadającymi obiektowi dramaturgii. Kolejne segmenty ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi - to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi. Poprzez pęknięcia między poszczególnymi segmentami do wnętrza budynku dostaje się naturalne światło. Materiałami dominującymi we wnętrzu są: beton, drewno oraz czarna stal . Ekspozycja jest przede wszystkim multimedialna.

Michniów, to miejscowość w Górach Świętokrzyskich, w której hitlerowcy w dniach 12-13 lipca 1943 roku zamordowali 204 osoby. Powstające mauzoleum ma upamiętniać 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej polskich wsi. Wieś leży w gminie Suchedniów w powiecie skarżyskim tuż z gminą Bodzentyn w powiecie kieleckim.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie