Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowego amfiteatru nie idzie tak gładko jak planowano

Agata KOWALCZYK [email protected]
D. Łukasik
- Betonowe podpory siedzeń są w rozsypce. Ich remont, tak jak wskazano w projekcie, byłby wyrzucaniem pieniędzy w błoto - przyznaje Stefan Świerk, inżynier kontraktu dla modernizacji amfiteatru na Kadzielni w Kielcach

- Ekspertyza stanu amfiteatru była robiona sześć lat temu i na jej podstawie powstał projekt rok później - mówi Stefan Świerk.

- Założono w nim, że nie wszystkie elementy mają być wyburzone i wybudowane od podstaw. Betonowe podpory, na których mocuje się siedzenia, miały pozostać. Po zdjęciu siedzisk okazało się, że beton jest w rozsypce, moim zdaniem nie da się go wyremontować. Byłoby to wrzucanie pieniędzy w błoto. Dziwi mnie, że w obiekcie budowanym od podstaw zachowano część 40-letnich elementów. Pewnie chodziło o oszczędności.

POTRZEBNA NOWA OPINIA

Do Geoparku, który zawiaduje amfiteatr, dotarło pismo od wykonawcy robót, iż nie może on prowadzić prac zgodnie z projektem, ponieważ podpory siedzeń nie nadają się do remontu. - Nie możemy zdać się tylko na opinię wykonawcy i została zlecona ekspertyza, którą wykonał rzeczoznawca z Politechniki Świętokrzyskiej. Potwierdziła ona, że podpory nie nadają się do dalszego użytkowania. Ich remont byłby grzechem i marnowaniem publicznych pieniędzy - przyznaje Elżbieta Czajkowska, dyrektorka Geoparku w Kielcach.

Przypomina, że została dyrektorem Geoparku, gdy projekt był gotowy, a pozwolenie na budowę wydane. - Moi zadaniem było znalezienie pieniędzy na przygotowaną inwestycję i to zrobiłam. Po takim czasie, od przygotowania projektu zdarzają się niespodzianki, zwłaszcza, że obiekt stoi na powietrzu, a w takich warunkach intensywnie ulega degradacji. Na pewno zlecimy wybudowanie nowych podstaw. Nie rozmawialiśmy jeszcze z wykonawcą o kosztach, ale na pewno nie będą to miliony.

ZMIENILI PRZEPISY

To nie jedyne dodatkowe prace, które trzeba wykonać. - Od czasu powstania projektu do dnia odbioru inwestycji zmieniły albo zmienią się niektóre przepisy. Obiekt musi być do nich dostosowany, bo inaczej nadzór budowlany nie dopuści go do użytku. Na przykład konieczne jest oświetlenie schodów i dobudowanie kolejnego ciągu ewakuacyjnego dla widzów - dodaje dyrektora.

Inwestycja powstaje za unijne pieniądze. - Zmiany w projekcie nie spowodują cofnięcia dotacji. Przy obiektach remontowanych poprawki są dopuszczone w pewnych granicach i my się ich trzymamy - przyznaje.

Nowy amfiteatr ma być gotowy do końca maja 2010 roku. Budują go dwie firmy Anna Bud z Bilczy i Sport Halls z Wrocławia (odpowiada za postawienie dachu). Wygrały one przetarg z kwotą 15 mln 800 tys. zł, a teraz wiadomo, że będzie ona wyższa.

- Dodatkowe prace, które wyniknęły w trakcie modernizacji nie wpłyną na przedłużenie terminu otwarcia amfiteatru - zapewnia dyrektorka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie