Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa szklanych domów w Ciekotach ruszy w tym roku

Kinga ANIOŁ
Tak będzie wyglądało Centrum Edukacyjne Szklany Dom - Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach w gminie Masłów.
Tak będzie wyglądało Centrum Edukacyjne Szklany Dom - Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach w gminie Masłów. Archiwum
Budowa Centrum Edukacyjnego Szklany Dom - Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach ruszy już w tym roku. Z Ministerstwa Edukacji Narodowej gmina Masłów otrzyma 800 tysięcy złotych, będzie się także starała o dotacje unijne.

Na kompleks złożą się dworek na wzór staropolskiego z połowy XIX wieku oraz współczesny budynek - szklany dom, który nawiązuje do wizji autora "Przedwiośnia", zapisanej w powieści. Między budynkami ma powstać ogród dworski.

Wnętrze dworu będzie nawiązywać do oryginalnego wystroju z czasów młodości Stefana Żeromskiego. W zdobyciu mebli i pamiątek po pisarzu obiecała pomóc polska pisarka Barbara Wachowicz. - Chcemy uczcić pamięć i uwiecznić postać pisarza, który przed laty mieszkał w tym miejscu i do niego wciąż wracał w swoich utworach. Nie będzie to kolejne muzeum, raczej izba pamięci, w której chcemy oddać ducha tamtych czasów - tłumaczy sekretarz gminy Masłów Bogusław Krukowski.

- W swoich powieściach Stefan Żeromski wciąż wracał do Ciekot. Przyjeżdżają do nas turyści, którzy chcą zobaczyć to historyczne miejsce. Tymczasem dotychczas istnieje tylko pamiątkowa tablica, mówiąca o tym, że w latach młodzieńczych zamieszkiwał tam nasz wielki pisarz. Budowa centrum jest bardzo istotna dla promocji nie tylko gminy, ale i województwa - dodaje.
Natomiast w szklanym domu, od którego rozpocznie się budowa kompleksu, ma powstać centrum edukacyjne. Znajdą się w nim między innymi sale konferencyjne, w których będą się odbywały koncerty, występy teatralne, spotkania autorskie, pomieszczenia dydaktyczno-ekspozycyjne, przeszklony hol z funkcją wystawienniczą, pracownie. - Będzie to nowoczesny, futurystyczny budynek, który ma spełniać testament ideowy Stefana Żeromskiego. Powstanie szklany dom, widziany oczami gminy Masłów - zdradza Krukowski. W planach są także ścieżki dydaktyczne, którymi wędrując, będzie można dowiedzieć się więcej o życiu Żeromskiego w tym miejscu. - Wielu turystów przyjeżdża, aby zobaczyć, gdzie mieszkał pisarz. Dlatego musimy odtworzyć miejsce, w którym żył i o którym pisał - podkreśla sekretarz gminy Masłów.

Wartość całego projektu to 4 miliony złotych. Na jego wsparcie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże 800 tysięcy złotych. W tegorocznym budżecie gmina zabezpieczyła na budowę centrum 200 tysięcy złotych. Władze Masłowa liczą na kolejne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Dokumentacja szklanego domu jest już gotowa, czekamy na pozwolenie na budowę. Prace rozpoczną się w tym roku. Jeżeli także w tym roku otrzymamy fundusze z RPO, całość inwestycji może być zamknięta jesienią przyszłego roku - zapowiada Krukowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie