Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa teatru w Kielcach. Wiecha zawisła na dachu. Minister Piotr Gliński gratulował budowniczym

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wideo
od 16 lat
W obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego ustawiono wiechę na przebudowywanym gmachu teatru imienia Stefana Żeromskiego przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach. To symboliczne zakończenie etapu budowlanego i przejście do wyposażania gmachu, który będzie najnowocześniejszą sceną teatralną w Polsce.

Wiecha na dachu teatru w Kielcach. Minister Piotr Gliński gratulował budowlańcom

Minister Gliński gratulował wszystkim zaangażowanym w realizacje tej bardzo trudnej, bo realizowanej w centrum miasta inwestycji. Trudnej także ze względu na bardzo różne źródła finansowania, konieczność łączenia funduszy unijnych, norweskich, pieniędzy z Ministerstwa Kultury, samorządu.

- Bez wspólnej pracy jej realizacja nie byłaby możliwa – stwierdził minister. - To duża satysfakcja uczestniczyć w takim projekcie a to jedna z 7645 inwestycji kulturalnych, które zrealizowaliśmy w ciągu ostatnich 7,5 roku - dodawał.

Poseł Prawo i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec jest przekonany, że kielecka scena, jedna z najstarszych w Polsce, będzie także jedną z najnowocześniejszych w Europie. Dziękując ministrowi za wsparcie udzielone teatrowi podkreślał, że do tak potężnej inwestycji województwo świętokrzyskie dołożyło niewiele, bo udało się pozyskać pieniądze z zewnątrz.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podziękowania skierował do ministra a także do swoich pracowników i radnych sejmiku, że mieli odwagę tę inwestycję rozpocząć i prowadzić. - Inwestycję, która przyprawiała nas o drżenie serca, obawialiśmy się, że sąsiednie kamienice mogą ucierpieć , bo pod nami są dwa piętra nowych piwnic – wyjaśniał marszałek. - Ale ten etap już za nami, teraz czekamy na wypełnienie tego gmachu i na wydarzenia kulturalne, które tu mają się odbywać.

Wojewoda Zbigniew Koniusz tak jak minister przypominał, że każda złotówka wydana na kulturę gwarantuje wpływ 3 złotych do budżetu. - Jednak sztuka jest ważna nie tylko z tego powodu, jeden człowiek w teatrze wypowiadając słowa potrafi poruszyć serca 3 , 10 osób, skierować ich na właściwe tory. Bez sztuki człowiek nie jest w pełni człowiekiem. Dzięki mądremu mecenatowi państwa świętokrzyskie będzie sercem Polski, jeśli chodzi o krzewienie sztuki - mówił wojewoda.

- Nasza inwestycja powstaje w bardzo szybkim tempie, trzy razy szybciej niż się to zazwyczaj dzieje – tłumaczył dyrektor Teatru Michał Kotański. - Dzieje się tak dzięki dużej pomocy pana premiera. W tym momencie połowa pieniędzy na inwestycję pochodzi z ministerstwa kultury. I bardzo za to dziękuję. Dziękuję posłowi Lipcowi, bo zawsze, gdy były jakieś kryzysy interweniował i w dużej mierze ta budowa to także jego dziecko. Dzięki panu marszałkowi możemy trakcie remontu funkcjonować w tymczasowej siedzibie. Wiem, że to nie był prosta decyzja zarządu, ale stała podjęta i dzięki niej możemy normalnie pracować - dodawał.

Zobaczcie jak wyglądał kielecki teatr 18 września 2023 roku

Realizowany projekt autorstwa biura projektowego WXCA został wybrany w konkursie, był tym, który z największym pietyzmem odnosił się do zabytkowego budynku ocalając wiele detali, ale zapewniając nowoczesne zaplecze. Wyjaśniał to kierujący WXCA Szczepan Wroński. - Kielecki teatr będzie najnowocześniejszy w Polsce, zawiera się w tym nie tylko scena, ale także garderoby, przestrzeń wypoczynku, pracownie, pokoje hotelowe, mieszczące się pod ziemią magazyny - mówił.

Z dwóch scen, ta kameralna będzie miała możliwość otwarcia się na dziedziniec umożliwiając organizację seansów plenerowych. Duża scena dzięki rozbudowanemu zapleczu zyskała wiele nowych możliwości: będzie obrotowa z wieloma zapadniami, dźwiękiem imersyjnym, umożliwiając realizację bardzo wymagających spektakli. Warto dodać, że 30 procent ze 120 milionów złotych zostało wydanych na technologię sceny.

Zawieszenie wiechy zamknęło etap stricte budowlany, teraz rozpocznie się wykańczanie wnętrz. Minister Piotr Gliński wraz z gośćmi mogli zwiedzić teatr i samemu ocenić postęp prac w foyer, części hotelowej, garderobach czy na scenie. Widzowie z pewnością będą zaskoczeni nowym wyglądem, tylko fasada od ulicy Sienkiewicza pozostała niemal niezmieniona a już można jej część podziwiać. Dziedziniec prezentuje się dzisiaj zupełnie inaczej, bo dwie dawne oficyny zastąpiono nowymi budynkami. Na dużej sali na balkonie nie zobaczymy już lóż, zamiast nich pojawią się dwa rzędy foteli. Tych będzie więcej, bo oprócz 300 miejsc na widowni zaplanowano dodatkowych 120 miejsc w kieszeni bocznej tylnej. Inaczej będą wyglądać – zyskają złote elementy, kariatydy.

Wspierające do tej pory loże ozdobne metalowe kolumny pozostaną w przestrzeni teatru, ale w miejscu niedostępnym dla widzów.

Otwarcie teatru po remoncie ma nastąpić w przyszłym roku: na mała scenę teatr zaprosi w styczniu, na dużą w marcu 2024 roku.

Zobaczcie jak wyglądał kielecki teatr 18 września 2023 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie