Budżet gminy Piekoszów na 2022 rok uchwalony. Zobaczcie, na co pójdzie największa kasa

Paulina Baran
Paulina Baran
Udostępnij:
Radni gminy Piekoszów jednogłośnie przyjęli budżet na 2022 rok. Wszystko wskazuje na to, że będzie to kolejny czas milionowych inwestycji. A te zostaną zrealizowane za ponad 26 milionów 800 tysięcy złotych i co najważniejsze – bez żadnych kredytów i pożyczek.

Jak przyznaje wójt gminy Piekoszów budżet na 2022 rok jest budżetem bardzo ambitnym. - Jest to kolejny, przyjęty jednogłośnie przez Radę Gminy Piekoszów budżet, którym nasza gmina, nasz samorząd może się naprawdę pochwalić – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. Jego zdaniem najważniejsze jest to, że budżet gminy Piekoszów na 2022 rok jest przede wszystkim budżetem bezpiecznym. - Czyli planowane dochody są na bardzo zrównoważonym i realnym poziomie. A zatem nie ma zagrożenia, że tych dochodów nie osiągniemy, nawet pomimo różnych sytuacji panujących w tej chwili nie tylko w Polsce, ale i na świecie – tłumaczy wójt Zbigniew Piątek. - Przyszłoroczny budżet jest budżetem zrównoważonym zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej, a wydatki zaplanowaliśmy skrupulatnie we wszystkich obszarach. Co najważniejsze wszystkie zadania zrealizujemy bez zaciągania kredytów i pożyczek. Trzeba też pamiętać, że nadal jeszcze sukcesywnie spłacamy zaciągnięte przez poprzednie władze kredyty. W przyszłym roku spłacimy aż 3 miliony 100 tysięcy złotych kolejnej raty kredytu – wylicza wójt i przyznaje, że na inwestycje w roku 2022 gmina przeznaczyła rekordową kwotę. - 26 milionów 813 tysięcy złotych wydamy w przyszłym roku na kolejne inwestycje. Na wysokość tej kwoty składają się nie tylko pieniądze budżetowe, ale też pozyskane przez nasz samorząd środki zewnętrzne, w tym rządowe i unijne. To głównie dzięki wysokim dofinansowaniom możemy realizować tak dużo inwestycji – podkreśla wójt Zbigniew Piątek.

Projekt budżetu na 2022 rok przewiduje przeznaczenie 26 milionów 813 tysięcy złotych na wydatki inwestycyjne, co stanowi 29,5% wydatków budżetowych. Pozostałe duże wydatki to środki na oświatę i wychowanie – 29 milionów złotych (32,3 %), pomoc społeczna - 20 milionów złotych (22%). 16 procent środków zostanie wydanych na kulturę, sport, bezpieczeństwo publiczne, ochronę przeciwpożarową, czy też na administrację publiczną i wiele innych mniejszych zadań, wśród których aż 1,5 miliona złotych przeznaczono na utrzymanie transportu publicznego. Łączna kwota planowanych dochodów budżetu gminy na 2022 rok wynosi ponad 93 miliony 194 tysiące złotych, z czego: dochody bieżące to 70.712.518,00 złotych, dochody majątkowe – 10.348.080,32 złotych,planowane przychody budżetu w wysokości 12.133.907,00 złotych. Łączna kwota planowanych wydatków na 2022 rok wynosi 90.885.542,12 złotych, z czego wydatki bieżące stanowią 64.072.400,52 złotych, a wydatki majątkowe 26.813.141,60 złotych.

Za przyjęciem budżetu dla gminy Piekoszów na 2022 rok zagłosowali wszyscy obecni podczas sesji budżetowej radni. - W tworzeniu budżetu wzięli udział wszyscy radni, którzy mocno się angażowali. Jest to wspólnie wypracowany budżet, a dziś podczas głosowania radni potwierdzili jego stuprocentową aprobatę. Cieszy nas, że gmina dynamicznie się rozwija, a my możemy realizować kolejne inwestycje bez zaciągania kredytów – podkreśla Przewodnicząca Rady Gminy Piekoszów Barbara Drogosz.

Słów uznania za podejmowane działania władz gminy Piekoszów wspólnie z radnymi w kierunku sukcesywnego rozwoju gminy nie krył obecny podczas sesji senator Krzysztof Słoń. - Trzeba pogratulować samorządowcom, wójtowi i radnym tego, jaki był 2021 rok, przecież trudny pod względem pandemii, a jednak jeśli chodzi o rozwój, o inwestycje, o ambitne plany był wyjątkowo dobry dla gminy Piekoszów. Piekoszowianie mogą być dumni z tego, ze samorządowcy sięgali po bardzo śmiałe projekty, pozyskując na nie środki rządowe, ale także środki zewnętrzne z Urzędu Marszałkowskiego, czy też z Powiatu Kieleckiego. W wielu aspektach gmina Piekoszów jest liderem, jeśli chodzi o pozyskiwanie tych funduszy. Analizowałem budżet na 2022 rok i cieszę się, że jest równie ambitny. Dużo planów inwestycyjnych, ale też dużo planów sięgania po kolejne dofinansowania. Trzymam kciuki za realizację tego budżetu – mówił senator Krzysztof Słoń.

Zdaniem członka Zarządu Powiatu Kieleckiego, Cezarego Majchra, Piekoszów to gmina z dużym potencjałem. - Przyszłoroczny budżet gminy Piekoszów w mojej ocenie jest bardzo dobry, a jego założenia są typowo proinwestycyjne. Rząd zjednoczonej prawicy dał samorządom duże możliwości w zakresie sięgania po różnego rodzaju dofinansowania i władze gminy Piekoszów skorzystały z tych możliwości wzorowo. Można powiedzieć wprost, że budżet gminy Piekoszów na 2022 rok jest skierowany w stronę rozwoju, pozyskiwania środków i realizacji wielu inwestycji – zaznaczył Cezary Majcher, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Wszystko wskazuje na to, że przyszły rok będzie kolejnym dobrym rokiem dla gminy Piekoszów pod względem inwestycji. Biorąc pod uwagę sukcesywnie i dynamicznie rozwijającą się gminę w każdym obszarze, śmiało można stwierdzić, że obrana przed laty przez obecne władze strategia rozwoju dziś przynosi wymierne efekty.
Współpraca: Agnieszka Olech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie