MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Opatowa uderzy w oświatę

Michał LESZCZYŃSKI
Andrzej Chaniecki, burmistrz Opatowa, przysłuchiwał się wystąpieniom poszczególnych radnych na temat budżetu.
Andrzej Chaniecki, burmistrz Opatowa, przysłuchiwał się wystąpieniom poszczególnych radnych na temat budżetu. Michał Leszczyński
Radni przyjęli w środę plan wydatków i dochodów gminy Opatów. Już na pierwszy rzut oka widać, że szkolnictwo musi zacisnąć pasa.

Budżet w liczbach

Budżet w liczbach

Na 2011 rok zaplanowano wydatki w kwocie 27 milionów, dochody - na poziomie 26,5 miliona, deficyt - nieco ponad pół miliona złotych. W ubiegłym roku wydatki w gminie sięgnęły poziomu 29,2 miliona, dochody - 25,6 miliona, deficyt - 3,6 miliona złotych.

Radny Grzegorz Maliński, szef Komisji Oświaty, wyliczał wczoraj, jak dużo pieniędzy idzie na gminne szkolnictwo. - Albo nauczyciele będą pracowali na niepełnych etatach, albo nie będą pracować - przekonywał.
Wystąpieniom radnych przysłuchiwali się w skupieniu dyrektorzy szkół gminnych. To oni będą musieli zaciskać pasa.

RÓWNOWARTOŚĆ JEDNEJ HALI

Radny Maliński przekonywał, że dla oświaty budżet nie jest zagrożeniem. Pieniądze przeznaczone w 2011 roku pozwolą szkołom na podstawowe funkcjonowanie.
- Nie ma pieniędzy na remonty, nawet te zalecane przez sanepid - uzupełniał radny. Na oświatowych cięciach najbardziej ucierpią nauczyciele, którzy stracą część godzin. Nie będą pracowali na pełnych etatach. Ci, którzy nie przyjmą nowych warunków pracy, muszą odejść ze szkół.

Roczne wydatki na oświatę radny Maliński porównał do kosztów budowy hali sportowej przy Samorządowym Zespole Szkół numer 2 w Opatowie.
- Hala kosztowała około 5 milionów złotych. Na oświatę rocznie wydajemy właśnie 5 milionów. Co roku dopłacamy równowartość hali - mówił.

Gminna oświata pochłania 11 milionów złotych. Tegoroczna dotacja państwa wyniesie 6 milionów.
Andrzej Chaniecki, burmistrz Opatowa, planuje, że od nowego roku szkolnego klasy miałyby liczyć do 26 uczniów, a nie jak teraz do 19.

KULTURA TEŻ STRACI

Oszczędności dotknęły też Opatowski Ośrodek Kultury i bibliotekę. Instytucje te dostały w sumie 330 tysięcy złotych mniej. Najbardziej ucierpiał Dom Kultury, który otrzymał 310 tysięcy złotych mniej niż przed rokiem, biblioteka - tylko dwadzieścia. 157 tysięcy złotych więcej niż przed rokiem gmina przeznaczy na pomoc społeczną. W budżecie trzeba też było zabezpieczyć 2,8 milionów złotych na spłatę dotychczasowych kredytów. Jedną z tegorocznych inwestycji wykazanych w budżecie jest utworzenie Hufca Opatowskiego Rycerstwa za 23 tysiące złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie