Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Ostrowca na 2021, ale nie przez wszystkich. Opozycja ma zastrzeżenia, broni go radny niezależny

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Sesja budżetowa w Ostrowcu Świętokrzyskim odbywała się w trybie hybrydowym- radni uczestniczyli w niej zdalnie.
Sesja budżetowa w Ostrowcu Świętokrzyskim odbywała się w trybie hybrydowym- radni uczestniczyli w niej zdalnie. Urząd Miasta
Nie bez dyskusji, w ostatnich dniach 2020 roku został przyjęty budżet Ostrowca Świętokrzyskiego na rok 2021. Przeciwko uchwale zagłosowało czworo radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Dochody Ostrowca Świętokrzyskiego w 2021 roku mają wynieść 321 milionów 652 tysiące 938 złotych. Wydatki z kolei 327 milionów 067 tysięcy 032 złote.

Spłacą wszystkie kredyty
O planach budżetowych mówił na sesji prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.

- Zaplanowane dochody są niższe od wydatków o 5 milionów 414 tysięcy złotych, czyli wartość środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, które zostaną przeznaczone na finansowanie zadań inwestycyjnych w roku 2021- wyjaśniał prezydent. - Jeśli w kolejnym naborze Funduszu Inwestycji Lokalnych uda nam się pozyskać dodatkowe pieniądze, przeznaczone zostaną na kolejne inwestycje.

W roku 2021 gmina Ostrowiec planuje spłatę wszystkich kredytów zaciągniętych w poprzednich latach- czyli ponad 8 milionów złotych. Jeśli plan się powiedzie, będzie jednym z niewielu polskich samorządów, które będą mogły pochwalić się brakiem zobowiązań.
- Z jednej strony daje nam to możliwość spojrzenia z optymizmem na nową perspektywę finansową Unii Europejskiej i konieczność zabezpieczenia większej puli środków własnych lub możliwości zaciągnięcia kredytu na drogie inwestycje. Z drugiej strony pozwala na stabilną i racjonalną politykę podatkową- dodaje Jarosław Górczyński.- Pomimo przygotowania bogatego programu w zakresie przedsięwzięć inwestycyjnych sytuacja finansowa gminy w dalszym ciągu otwiera drogę do realizacji innych interesujących planów. Budżet na 2021 rok to kompleksowy program obejmujący wszystkie obszary działalności Gminy, począwszy od transportu miejskiego, dróg, terenów inwestycyjnych, rewitalizacji terenów zdegradowanych, oświaty, aż po obiekty kultury i mieszkalnictwo.

Sporo inwestycji drogowych
W 2021 roku nadal wiele dziać się ma na ostrowieckich ulicach. Miasto zaplanowało kolejne remonty i inwestycje, które mają być lub już są współfinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych.

Rozpoczynane i kontynuowane będą remonty ulic Siennieńskiej wraz z Okólną, Czerwonego Krzyża i Szerokiej, Piwnej, Osadowej, Śliskiej, Klimkiewiczowskiej, Rynku Denkowskiego, Sienkiewicza, Milewskiego do skrzyżowania z ulicą Samsonowicza,Szkolnej, Browarnej, Spółdzielczej, Wroniej, Kwiatkowskiego.

Dokończona zostanie budowa łącznika między ulicą Denkowską i przedłużeniem nowo projektowanej ulicy Furmańskiej do ulicy Kilińskiego. Powstanie przedłużenie ulicy Trzeciaków od ulicy Bałtowskiej do Siennieńskiej. Niebawem rozpocząć ma się także remont drogi do trzeciej bramy Celsy Huty Ostrowiec oraz infrastruktury drogowej udostępniającej tereny inwestycyjne w obrębie ulic Samsonowicza i Rudzkiej.

Miasto wkroczy w kolejną fazę projektu ekologicznego transportu, termomodernizacji i przebudowy budynku kina Etiuda, przebudowy budynku mieszkalnego przy ulicy Osadowej, zagospodarowania placu targowego oraz przeprowadzi termomodernizację Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” oraz Urzędu Miasta.

Opozycja przeciwko
Projektu budżetu na 2021 roku nie poparło czworo radnych Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem, budżet nie odpowiada na obecne potrzeby i wyzwania na poziomie krajowym i europejskim. Zarzucili, że zbyt mało pieniędzy przeznaczonych jest na ochronę klimatyczną, ale i na inwestycje.

Z niektórymi zarzutami nie zgodził się między innymi Marcin Marzec, radny niezależny. Dokonał własnej analizy, porównując Ostrowiec do takich miast jak Mielec, Stalowa Wola, Tarnobrzeg Starachowice czy Skarżysko Kamienna. Wziął przy tym pod uwagę poziom zadłużenia miasta, wysokość budżetu i wydatków na inwestycje, a także demografię.
- Ostrowiec nadrabia zaległości zaniechań poprzednich władz miasta, które nie dbały o tereny inwestycyjne i politykę nastawioną na aktywne poszukiwanie inwestorów- stwierdził.- Za wielki plus uważam to, że Ostrowiec ma najmniejsze zadłużenie nominalnie i w odniesieniu do wydatków budżetu z pięciu miast podobnej wielkości, które analizowałem- dodał zaznaczając, że Ostrowiec jest „miastem goniącym”, między innymi ze względu na odpływ mieszkańców. Mimo, że jestem radnym niezależnym i mógłbym skupić się na krytyce, potrafię dostrzec wiele pozytywów aktualnie prowadzonej polityki rozwoju miasta, dlatego z czystym sumieniem głosowałem za przyjęciem budżetu miasta na 2021 rok- wyjaśnił.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie