Budżet Secemina 2019. Stary budynek przychodni zdrowia zyska...

  Budżet Secemina 2019. Stary budynek przychodni zdrowia zyska nowe oblicze

  Zdjęcie autora materiału

  Rafał Banaszek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Gmina Secemin chce wykonać w tym roku termomodernizację przychodni zdrowia, na którą przeznaczy 1,1 miliona złotych.

  Gmina Secemin chce wykonać w tym roku termomodernizację przychodni zdrowia, na którą przeznaczy 1,1 miliona złotych. ©Rafał Banaszek

  27 grudnia secemiński samorząd uchwalił jednogłośnie budżet gminy na 2019 rok. Nie jest on tak ambitny, jak ubiegłoroczny. Gmina trochę odpocznie finansowo po wielkich inwestycjach 2018.
  Gmina Secemin chce wykonać w tym roku termomodernizację przychodni zdrowia, na którą przeznaczy 1,1 miliona złotych.

  Gmina Secemin chce wykonać w tym roku termomodernizację przychodni zdrowia, na którą przeznaczy 1,1 miliona złotych. ©Rafał Banaszek

  Tegoroczne dochody gminy Secemin będą mniejsze, niż rok temu i wyniosą 18,9 miliona złotych. Wydatki, natomiast, będą niższe od dochodów o około 450 tysięcy – powstała nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów.

  Na wydatki bieżące zabezpieczono 16,5 miliona złotych, natomiast na majątkowe (inwestycyjne) – około 2 miliony, co stanowi tylko około 11 procent wszystkich wydatków budżetowych.

  Jeśli chodzi o wydatki bieżące, najwięcej pieniędzy pójdzie na całą opiekę społeczną – 6,2 miliona złotych, następnie oświatę i wychowanie – 5,7 miliona oraz administrację publiczną – 2,1 miliona. Na fundusz sołecki przeznaczono 331 tysięcy.

  Zadłużenie gminy Secemin na koniec 2018 roku było prawie dwukrotnie wyższe, niż rok temu i wynosiło 4,9 miliona złotych, co stanowiło około 26 procent dochodów budżetu.

  Jeśli chodzi o inwestycje, to gmina Secemin chce zakończyć w tym roku termomodernizację przychodni zdrowia, na którą przeznaczy 1,1 miliona złotych.

  Będzie to czwarty obiekt użyteczności publicznej, który zostanie zmodernizowany (po Urzędzie Gminy oraz budynkach szkół w Seceminie i Żelisławicach w minionym roku). Łączna wartość całego projektu, przypomnijmy, to 4,3 miliona złotych, z czego 2 miliony dofinansowania pozyskano z Unii Europejskiej.

  Secemiński samorząd planuje też wyremontować 2-kilometrowy odcinek drogi gminnej w Marchocicach, na którą zabezpieczono w budżecie około 800 tysięcy złotych.

  Wniosek o dofinansowanie tej drogi w wysokości 400 tysięcy, jak informuje wójt Tadeusz Piekarski, znajduje się na drugim miejscu listy rankingowej wniosków u wojewody świętokrzyskiego.

  Kolejna inwestycja to odnawialne źródła energii (solary i fotowoltaika) w 50 domach mieszkańców. Gmina ma ogłosić w tym miesiącu drugi przetarg na to zadanie (pierwszy unieważniono z uwagi na wysokie oferty).

  Na „zieloną energię” jest zabezpieczone w budżecie 630 tysięcy złotych, z czego 334 tysiące będzie stanowić dofinansowanie unijne.

  Jeśli pojawią się oszczędności, secemiński samorząd będzie chciał także połączyć sieć wodociągową Secemina z ujęciem wody w Kuczkowie, czego nie udało się zrealizować w ubiegłym roku. Koszt tej inwestycji to około 350 tysięcy. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja projektowa.

  - Budżet 2019 jest kontynuacją działań z poprzednich lat. Staramy się realizować racjonalne inwestycje, które najbardziej służą społeczeństwu, a jednocześnie wpływają na dalszy rozwój naszej gminy – mówi Tadeusz Piekarski.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone