Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet województwa (odcinek 11). Zobacz ile kosztuje nas kultura - muzea, filharmonia,biblioteka

red
Przegląd budżetu województwa na 2016 rok. W dziale kultura i ochrona dziedzictwa narodowego zabezpieczono 30,5 milionów złotych.

Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla siedmiu instytucji kultury: Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach - rocznie pójdzie na jego działanie 4,1 miliona; Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach - 6,1 miliona; Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach - 3,5 miliona, Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie - 1,3 miliona, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach-5,3 miliona, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz współgospodarzem Muzeum Okręgowego w Sandomierzu - razem na wszystkie 8,6 milionów.

W budżecie województwa na działalność w zakresie kultury przeznaczono nieco ponad 30 milionów złotych. Pieniądze te w większości trafią do podległych samorządowi instytucji. Jak mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim, w ramach tych funduszy przygotowywane są też inwestycje. Za wiodącą uznaje rozbudowę siedziby Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej o nowoczesną czytelnię ze swobodnym dostępem do zbiorów książkowych oraz multimedialnych dla czytelników. - Kosztorys inwestycji to 15 milionów złotych. Sięgniemy po fundusze unijne - mówi Kowalczyk. Realizacja przedsięwzięcia zacznie się jeszcze w tym roku.

W planach jest też rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Pojawia się tam dodatkowo - park tematyczny oraz kawiarnia. - Naszym celem jest znaczące wydłużenie czasu pobytu osób w Pacanowie - wyjaśnia Jacek Kowalczyk.

W tym roku rysuje się możliwość zakończenia trwającego od dawna procesu wykupu nieruchomości Teatru Żeromskiego. Równolegle powstanie koncepcja zagospodarowania ponad 100-letniego budynku, w którym znajduje się ta instytucja. Modernizację zaplanowano na kolejny rok. - Teatr jest naszym wiodącym motywem na przyszłość. To instytucja jedyna w województwie. Widzimy szansę zrobienia drugiej sceny, na którą można by wpuścić więcej teatru offowego, alternatywnego - mówi Kowalczyk.

Przyszły rok w kulturze upłynie pod znakiem kontynuacji realizowanych już przedsięwzięć jak Festiwal Bajki w Pacanowie. Wojewódzka Biblioteka Publiczna będzie z kolei rozwijać projekt Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej, w ramach którego prowadzona jest digitalizacja dziedzictwa regionalnego. Jednym z priorytetów jest także kontynuacja budowy Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. - To plany ambitne. Rok 2016 będzie dobry dla kultury - przekonuje Jacek Kowalczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie