Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet województwa świętokrzyskiego 2016 (Odcinek 9 – pomoc społeczna i polityka społeczna)

Paweł Więcek
Przegląd budżetu województwa na 2016 rok. Na pomoc społeczną oraz politykę społeczną zarezerwowano blisko 26 milionów złotych.

Nieco ponad 3,7 miliony złotych zabezpieczono na działania z zakresu pomocy społecznej. Znaczna część tych pieniędzy trafi do Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kielcach. - Największa pula, czyli jeden milion 293 tysiące złotych przeznaczono na realizację zadań zleconych z administracji rządowej. Chodzi o koordynację systemu zabezpieczenia społecznego - wyjaśnia Barbara Jakacka-Green, dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Na przeciwdziałanie alkoholizmowi przeznaczono 155 tysięcy złotych, na walkę z przemocą w rodzinie - 58 tysięcy złotych. Po pieniądze na realizację projektów w ramach tych inicjatyw mogą sięgać organizacje pożytku publicznego.

W środę Zarząd Województwa podjął decyzję o udzieleniu sejmikowi pozytywnej rekomendacji odnośnie udzielenia dotacji miastu Kielce w kwocie 2,5 tysięcy złotych na prowadzenie projektu „Telefon zaufania dla osób w kryzysie”.

- Małe środki, ale duże efekty. Dane z 2014 roku pokazują, iż z tej formy wsparcia skorzystały 172 osoby, podjęto 21 interwencji we współpracy z policją, w wyniku działań udaremniono 14 prób samobójczych w regionie. W pięciu przypadkach udzielono też profesjonalnej pomocy w związku ze zgłaszaniem myśli samobójczych - mówi Barbara Jakacka-Green.

Samorząd województwa finansuje od lat przy współudziale pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych działalność czterech zakładów aktywności zawodowej. W tych placówkach pracują osoby niepełnosprawne. Na funkcjonowanie jednostek przeznaczono 705 tysięcy złotych.

Na działalność Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego zarezerwowano 462 tysiące złotych.

Blisko 12 milionów złotych otrzyma Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Instytucja realizuje unijny projekt przywracania osób bezrobotnych na rynek pracy. Działania te prowadzone są za pośrednictwem wyłonionych w przetargu firm, które zajmują się pośrednictwem pracy. Projektem objęto 600 osób z kilku powiatów na terenie województwa. W większości to ludzie z wykształceniem gimnazjalnym, bez żadnych kwalifikacji zawodowych.

- Zadaniem wykonawcy jest aktywizacja zawodowa tych osób poprzez pracę z psychologiem i szkolenia, podczas których zdobywa się fach. Na końcu bezrobotny jest kierowany do pracy w konkretnym przedsiębiorstwie - mówi Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Jutro o kolejnych dziale: administracja publiczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie