Burmistrz Wiesław Skop nowym prezesem Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Pacanów. Józef Zaród oddał władzę po 43 latach! [ZDJĘCIA]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Józef Zaród odszedł z funkcji prezesa po... 43 latach. Dziękują mu szef strażaków ochotników w województwie Mirosław Pawlak i nowy szef strażaków w gminie Pacanów a jednocześnie burmistrz tej gminy Wiesław Skop.
Józef Zaród odszedł z funkcji prezesa po... 43 latach. Dziękują mu szef strażaków ochotników w województwie Mirosław Pawlak i nowy szef strażaków w gminie Pacanów a jednocześnie burmistrz tej gminy Wiesław Skop. UMiG Pacanów
W niedzielę strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pacanowie odbył się Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta i gminy Pacanów. Po 43 latach prezesowania strażakom w gminie zrezygnował druh Józef Zaród. Nowym prezesem został burmistrz Pacanowa Wiesław Skop.

Delegaci z 10 jednostek straży w obecności ustępujących władz związku, honorowych gości podsumowali minioną kadencję i podkreślili cele działania na lata 2021-2026 oraz wybrali nowe władze związku. Wprowadzono sztandar gminy Ochotniczych Straży Pożarnych, a orkiestra dęta zagrała hymn państwowy.

We wstępnej części obrad ustępujący prezes zarządu druh Józef Zaród powitał uczestników i zaproponował prowadzenie zjazdu druhowi Wiesławowi Skopowi - burmistrzowi Pacanowa. W prezydium Zjazdu zasiedli najstarsi druhowie: Edward Kaczmarczyk z Ochotniczej Straży Pożarnej Sroczków i Stanisław Matus z Ochotniczej Straży Pożarnej Wójcza. Na sali był obecny również Ryszard Siwiec, pochodzący z Pacanowa, który poświęcił działalności w straży 66 lat, a przyjechał na zjazd specjalnie z Krakowa.

Szczególnym akcentem obrad było pożegnanie w roli prezesa strażaków w gminie druha Józefa Zaróda, który nieprzerwanie przez…43 lata kierował strukturami straży na terenie gminy. Pogarszający się stan zdrowia był podstawą tej osobistej decyzji. Na jego ręce spłynęły liczne podziękowania i honory, a on sam podziękował za 43 lata służby i prezesowania w wystąpieniu które momentami chwytało za serce.

Orkiestra dęta zagrała na koniec tej części obrad weteranowi strażackiej służby ,,100 lat”! Zjazd uhonorował druha Józefa Zaróda tytułem Honorowego Prezesa Związku.

W poszczególnych wystąpieniach odnoszących się do działalności jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych podkreślano ich rozwój, dosprzętowienie, wykonane remonty i rozbudowy strażnic. Podkreślano troskę i duże zaangażowanie finansowe samorządu gminy.

Mówiono także o problemach, szczególnie o jednym, kurczącym się zapleczu młodzieżowym straży, o widocznym braku młodych strażaków spowodowanym wyjazdami za pracą.

W podsumowaniu działalności statutowej za lata 2016-2021 Komisja Rewizyjna Związku, której przewodniczył druh Krzysztof Eliasz pozytywnie odniosła się do sprawozdań merytorycznych i złożyła wniosek o udzielenie absolutorium ustępującym władzom. Delegacje udzielili jednomyślnie skwitowania.

W czasie zjazdu podziękowano przyjaciołom- sponsorom straży. Pamiątkowe wazony z dedykacją odebrali przedsiębiorcy: Krzysztof Dziekan, Andrzej Gądek, Szczepan Witek, Tadeusz Guzik, Mariusz Kmieć i Bogdan Czaja.

Prowadzący obrady druh Wiesław Skop skierował także wiele ciepłych słów pod adresem prezesów jednostek, którzy zrezygnowali z dalszego kandydowania po latach strażackiej służby. Wspólnie z przewodniczącym Rady Miejskiej Arturem Czubem wręczyli specjalne podziękowania druhom Markowi Rachunie - Wójcza, Jerzemu Zasucha - Pacanów, Robertowi Zagrajkowi - Rataje Karskie i Adamowi Zębali - Wójeczka. Obecny na Zjeździe prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku strażaków druh Mirosław Pawlak wręczył Wiesławowi Skopowi medal honorowy imienia Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania straży.

W czasie zjazdu wybrano nowy Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnej w składzie:

 • 1. Wiesław Skop – prezes zarządu
 • 2.Adam Poniewierski - wiceprezes
 • 3.Jan Nowicki - wiceprezes
 • 4.Szczepan Witek – skarbnik
 • 5.Anna Jędo – sekretarz zarządu
 • 6.Ksiądz Kajetan Burzyński – kapelan gminnego pożarnictwa
 • 7.Zbigniew Studziżór - komendant gminny Związku
 • 8.Adrian Kargulewicz - członek zarządu
 • 9.Damian Krupa
 • 10.Henryk Kwas
 • 11.Stanisław Korbaś
 • 12.Artur Mormel
 • 13.Andrzej Oleksiak
 • 14.Marek Skwara
 • 15.Grzegorz Szymaszek
 • 16.Jakub Parka

Przewodniczącym gminnej Komisji Rewizyjnej został druh Marek Poniewierski , a w składzie komisji znaleźli się jeszcze druhowie Tomasz Karamara, Roman Juda. Wybrano 6 delegatów na Zjazd Oddziału Powiatowego Związku. Są nimi druhowie: Wiesław Skop, Jan Nowicki, Jakub Parka, Adrian Kargulewicz, Artur Molenda, Józef Padak. W przyszłym, nowym zarządzie powiatowym Związku gminne struktury straży będą reprezentować druhowie: Wiesław Skop, Jan Nowicki, Józef Padak.

Po zakończeniu Zjazdu druhowie i goście honorowi zasiedli do strażackiego poczęstunku. W czasie obrad o oprawę muzyczną zadbała młodzieżowa orkiestra dęta pod batutą Mariusza Maligi.

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie