Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buski lekarz uważa, że woda siarczkowa ma zbawienny wpływ na zdrowie

Iwona ROJEK [email protected]
Kazimierz Kucharski, były naczelny lekarz uzdrowiska w Busku uważa, że woda siarczkowa jest niedoceniania, a ma ona ma zbawienny wpływ na zdrowie.
Kazimierz Kucharski, były naczelny lekarz uzdrowiska w Busku uważa, że woda siarczkowa jest niedoceniania, a ma ona ma zbawienny wpływ na zdrowie. Łukasz Zarzycki
- Woda siarczkowa, z której słynie nasz region pomaga obniżyć cholesterol, zapobiega rozwojowi miażdżycy i może mieć leczniczy wpływ na mukowuiscydzozę - przekonuje Kazimierz Kucharski, były naczelny lekarz Uzdrowiska w Busku Zdroju. - Poświęcę resztę życia na to, aby przekonać o tym pacjentów.

Dr Kucharski, specjalista reumatolog i balneolog, który publikował swoje prace w zagranicznych magazynach, uczestniczył w wielu międzynarodowych kongresach uważa, że możemy zasłynąć w świecie z tego nowatorskiego odkrycia. - Przeprowadziliśmy badania na określonej grupie osób, które wykazały, że picie wody siarczkowej ma bardzo dobry wpływ na zdrowie - mówi znany buski doktor.

- Chorzy pili po 50 mililitrów wody na pół godziny przez jedzeniem trzy razy dziennie i poprawił im się stan zdrowia. Jednemu z pacjentów cholesterol spadł z 240 do 180, pozostali też osiągnęli znaczną poprawę wyników, obniżył się poziom trójglicerydów, spadły frakcje złego cholesterolu. Woda siarczkowa wpływa też na krzepliwość krwi, która z kolei przyczynia się do powstania miażdżycy.

POTRZEBNE BADANIA

Z lekarzem spotykamy się w jego domu, który pokazuje szereg prac, które napisał na temat. - Badania te są o tyle ważne, że część ludzi nie może latami przyjmować leków obniżających cholesterol, także z tego względu, że ujemnie wpływają one na wątrobę, poza tym wczesne zapobieganie miażdżycy uchroniłoby nas przed zawałami, udarami, tętniakami - wylicza.

- Walczę o uznanie tych wyników nie ze względu na siebie, tylko po to, żeby pomóc chorym i przekonać moich następców do kontynuowania tych badań. Doktor Kucharski dodaje, że jego zdaniem woda siarczkowa, a raczej bakterie w niej zawarte mogą przyczyniać się także do rozpuszczania śluzu w ciężkiej chorobie jaką jest mukowiscydoza. Ale zgadza się z tym, że aby to udowodnić potrzebne są szczegółowe badania.

Do tej pory z inicjatywy buskiego lekarza prace badawcze dotyczące wpływu wody siarczkowej na schorzenia kardiologiczne były prowadzone w Katedrze Farmakologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pod pozytywnymi rezultatami końcowymi podpisało się kilku profesorów. - Bardzo zależy mi na tym, żeby te badania dotyczące zarówno chorób układu krążenia jak i mukowiscydozy mogły nadal być prowadzone - mówi lekarz.

- Chciałabym, aby tymi zagadnieniami zainteresowały się osoby z Polskiego Towarzystwa do Walki z Mukowiscydozą, lekarze, naukowcy, aby można było stworzyć specjalny fundusz konieczny do ich kontynuowania. Prace badawcze mogłyby być finansowane ze środków Unii Europejskiej, chętnie nawiązałbym współpracę z pasjonatami, którzy pomogliby mi sprawdzić te wszystkie tezy, z korzyścią dla chorych.

MA DOBROCZYNNE WŁAŚCIWOŚCI

Jak dowiedzieliśmy się w firmie Hydrogeotechnika dyrekcja i pracownicy też są przekonani o dobroczynnych właściwościach wód siarczkowych.

- Piłem ją i czułem się znacznie lepiej - mówi dyrektor Marcin Misztal. Doradca firmy, Stanisław Dziura ma podobne zdanie i plany związane z wodą. - Na razie dostarczamy ją do uzdrowisk, gdzie pensjonariusze piją ją według wskazań lekarskich, ale w przyszłości, gdyby dokładniejsze eksperymenty potwierdziły jej niezwykle walory zaczęlibyśmy ją butelkować, tak żeby była dostępna dla ludzi. Też czekamy na takie badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie