Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buskie sanatorium Marconi ma prawie 200 lat. Oto jego historia. Poznajcie ją i zobaczcie archiwalne zdjęcia

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Buskie sanatorium Marconi cieszy się wielką popularnością. Położone w pięknym parku sanatorium przyciąga rocznie wielu kuracjuszy. Poznajcie jego historię i zobaczcie archiwalne zdjęcia.  >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNCYH SLAJDACH
Buskie sanatorium Marconi cieszy się wielką popularnością. Położone w pięknym parku sanatorium przyciąga rocznie wielu kuracjuszy. Poznajcie jego historię i zobaczcie archiwalne zdjęcia. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNCYH SLAJDACH Fotopolska.eu
Buskie sanatorium Marconi cieszy się wielką popularnością. Położone w pięknym parku sanatorium przyciąga rocznie wielu kuracjuszy. Poznajcie jego historię i zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Sanatorium Marconi to flagowy obiekt Uzdrowiska Buska-Zdrój S.A. Jest doskonale znany nie tylko w Polsce ale również za granicą. Komfortowo wyposażone apartamenty, pokoje o wysokim standardzie, pijalnia wód leczniczych i cały wachlarz zabiegów sprawiają, że sanatorium jest oblegane przez kuracjuszy. A jakie były jego początki?

Historia Sanatorium Marconi

Pierwszy dokument w którym wspomina się o solankach występujących w Busku to przywilej Bolesława Wstydliwego z 1252 roku. Badania nad wykorzystaniem wód do leczenia przeprowadził pińczowski lekarz Jan Winterfeld w 1808 roku. Po przejęciu Buska w dzierżawę w 1820 roku Feliks Rzewuski wybudował łazienki zaprojektowane przez Henryka Marconiego. Uroczystość otwarcia uzdrowiska miała miejsce 1 czerwca 1836 roku.

Utrata praw miejskich w 1869 roku niekorzystnie wpłynęła na rozwój uzdrowiska. Dopiero w latach 80. i 90. XIX wieku, gdy dzierżawcą został doktor Aleksander Dobrzański, nastał dobry czas i Busko stało się jednym z najważniejszych uzdrowisk w kraju. W roku 1890 roku liczba kąpieli w sezonie przekroczyła 50 tysięcy. W 1893 roku geolog Aleksander Michalski wykonał i uruchomił cztery nowe odwierty, dzięki którym potroiła się ilość pozyskiwanej do celów leczniczych wody.

Po I wojnie światowej znowu zaczęli przybywać kuracjusze. Intensywna rozbudowa uzdrowiska nastąpiła w latach międzywojennych z inicjatywy doktora Szymona Starkiewicza, który założył sanatorium dziecięce „Górka”. W 1966 roku Busko zajęło pierwsze miejsce w konkursie na najładniejsze polskie uzdrowisko.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie