Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busko chce być piękniejsze, a to... kosztuje

Adam LIGIECKI
Buskie korso – aleja Mickiewicza była główną areną pierwszego etapu rewitalizacji. Teraz, w tym samym pakiecie, zaplanowano także modernizację rynku.
Buskie korso – aleja Mickiewicza była główną areną pierwszego etapu rewitalizacji. Teraz, w tym samym pakiecie, zaplanowano także modernizację rynku. Adam Ligiecki
Poprawa estetyki i atrakcyjności kurortu w pierwszym etapie ma teraz wartość ponad 35 milionów złotych.

35,4 miliona złotych

35,4 miliona złotych

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi obecnie 35.448.458 złotych. Wartość dofinansowania to 55,69 procent kosztów kwalifikowanych (blisko 20 milionów złotych). Buski projekt realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Stało się tak po podpisaniu w lutym przez gminę Busko-Zdrój i samorząd województwa świętokrzyskiego aneksu do "umowy rewitalizacyjnej".

Na mocy tego dokumentu poszerzony został zakres rzeczowy projektu "Wzrost estetyki i poprawa funkcjonalności przestrzeni publicznej miasta Busko-Zdrój - etap I". Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 35,4 miliona złotych.

GRECJA W BUSKU

Przypomnijmy, że pierwszy etap rewitalizacji obejmował pierwotnie buskie korso - aleję Mickiewicza oraz ulicę Poprzeczną (z przyległymi ulicami w centrum miasta). Teraz zapadła decyzja o połączeniu modernizowanego obszaru z rynkiem - placem Zwycięstwa, który miał być rewitalizowany w drugiej odsłonie projektu.

Planowana jest przebudowa placu Zwycięstwa wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego. Ramowy zakres działań wyznacza koncepcja architektoniczna, przyjęta jeszcze przez poprzednią ekipę rządzącą w ratuszu. Zakłada ona między innymi wyprowadzenie ruchu kołowego z rynku i gruntowną przebudowę parku miejskiego - z wprowadzeniem architektury ogrodowej, będącej alegorią greckiej STOA.

BEZ BRAM

Na ile koncepcja projektantów znajdzie przełożenie w praktyce, czas pokaże. O tym, że zmiany są możliwe, przekonaliśmy się... na przykładzie alei Mickiewicza.
Przebudowa kilometrowej długości deptaka, łączącego rynek z częścią zdrojową miasta, została okrojona. Głównie ze względów oszczędnościowych zrezygnowano z kilku "perełek", w tym z budowy monumentalnych bram (stalowych rzeźb architektonicznych) oraz z wprowadzenia lekkich pojazdów, napędzanych energią słoneczną, które miały wozić kuracjuszy ze zdroju do rynku i z powrotem.

PO KOSTKI W BŁOCIE

Uroczyste rozpoczęcie pierwszego etapu buskiej rewitalizacji miało miejsce 22 marca 2011 roku. Wartość zadania szacowano wtedy na 26,5 miliona złotych; dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej na 18,2 miliona zł. Prace budowlane miały trwać 22 miesiące.

Zaczęło się od zerwania nawierzchni na całej długości alei Mickiewicza. Podczas robót ziemnych wymieniono trzy rodzaje kanalizacji, instalacje elektryczną i teletechniczną. Niemal o połowę została "ścięta" popularna Bycza Góra, na której powstaje miejsce rekreacji i wypoczynku - Byczy Jar.

Póki co, reprezentacyjny deptak kurortu przypomina... teren po bombardowaniu. Aleja została rozkopana, a wędrówki po kostki w błocie czy śniegu zatruwają życie mieszkańcom i kuracjuszom.

TAKŻE RYNEK

W 2011 roku prace rewitalizacyjne prowadzone były także - choć "poza protokołem" - na placu Zwycięstwa. Najważniejszą w tej inwestycji, północną część otwarto dla ruchu 10 grudnia. Niebawem ekipy budowlane mają znów pojawić się na buskim rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie