Busko gościło najmłodszych adeptów kung-fu wushu z różnych stron kraju

Adam Ligiecki
Busko było w niedzielę gospodarzem Turnieju Małego Smoka - dla najmłodszych adeptów wschodnich sztuk walki kung-fu wushu. W programie imprezy znalazło się 21 konkurencji - form ręcznych, form z bronią i walki qingda. Najlepsi otrzymali medale, puchary, dyplomy pamiątkowe. Buski Klub Kung-Fu Yantai aż 32 razy stanął na podium! ARCHIWUM PRYWATNE
Turniej Małego Smoka został rezegrany w niedzielę w hali sportowej Gimnazjum numer 1. Imprezę zorganizował Buski Klub Kung-Fu Yantai.

Nasi spisali się znakomicie - zdobyli aż 32 medale, w tym 17 ze złotego kruszcu

Startowało 50 zawodniczek i zawodników, w wieku 7-15 lat, z różnych stron Polski. Reprezentowali kluby z Wrocławia, Warszawy, Rzeszowa, Kielc, Tarnowa. Także z naszego regionu - z Nowego Korczyna, Jarosławic, Chmielnika, Buska.

Turniej został rozegrany w 21 konkurencjach form ręcznych, form z bronią (szabla, miecz, włócznia) oraz sześciu walkach qingda, z podziałem na konkurencje wiekowe i wagowe (formuła light contact). Świetnie spisały się nasze „małe smoki”, zdobywając medale i miejsca w czołówce.

Dobre formy ręczne

W konkurencji form ręcznych północnych chłopców (6-7 lat) zajęli całe podium. Wygrał Wit Kłuskiewicz, drugi był Ernest Masternak, trzeci Piotr Stępień. W tej samej konkurencji 8- i 9-latków drugą lokatę zajął Marcin Juszczyk, trzeci był Jan Kania. Dziewczęta... skopiowały sukces chłopaków: druga była Antonina Stefańska, zaś na trzecim miejscu uplasowała się Agata Godula.

Formy ręczne północne chłopców (9-10 lat) wygrał Konrad Gołuzd, wyprzedzając Kacpra Lenartowicza. W tej samej konkurencji, w kategorii 12-13 lat złoty medal zdobył Franciszek Stefański. Piotr Bezak zwyciężył w kategorii wiekowej 14-15 lat, przed Wojciechem Ziółkiem i Jakubem Bezakiem.

Szabla, miecz, włócznia

Nasi świetnie radzili sobie także w formach z bronią. W szabli pierwsze miejsce zajęli ex aequo Konrad Gołuzd i Franciszek Stefański; w kategorii 13-14 lat pierwszy był Piotr Bezak, trzeci - Jakub Bezak.

Formy z mieczem (10-13 lat) wygrał Franciszek Stefański przed Konradem Gołuzdem; formy z włócznią (12-14 lat) - Franciszek Stefański przed Piotrem Bezakiem. Medale były również w formach podwójnych (12-14 lat) - tu pierwsze miejsce wywalczyli Franciszek Stefański i Piotr Bezak.

Sukcesy mamy także w walkach qingda. „Złoto” w kategorii wiekowej 6-7 lat zdobyli Ernest Pasternak i Piotr Stępień. Na najwyższym stopniu podium stawali też: Jakub Bezak, Piotr Wawszczyk, Marcin Juszczyk, Kacper Zych.

Morze medali

W sumie zawodnicy Buskiego Klubu Kung-Fu Yantai zdobyli 32 medale: 17 złotych, 10 srebrnych i pięć brązowych. - To był dobry start moich zawodników. Czeka ich jeszcze dużo pracy i długa przed nimi w tej dyscyplinie sportu - podsumował Andrzej Cupryjak-Socha, prezes buskiego klubu.

Najlepszą zawodniczką Turnieju Małego Smoka została Weronika Klimczak z Wrocławia, najlepszym zawodnikiem Franciszek Stefański. W qingda - Kacper Zych.