MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Busko rozpoczęło czwartą edycję projektu dla niepełnosprawnych

Adam LIGIECKI
Magdalena Olejarczyk jest buskim koordynatorem projektu „Nowy zawód – nowy start”.
Magdalena Olejarczyk jest buskim koordynatorem projektu „Nowy zawód – nowy start”. Adam Ligiecki
Uroczysta inauguracja projektu "Nowy zawód - nowy start 2011" miała miejsce wczoraj w południe, w centrum konferencyjnym buskiego uzdrowiska.

Realizatorem zadania jest buskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W ramach projektu odbywają się bezpłatne szkolenia, wraz z warsztatami aktywizacji zawodowej, społecznej i rehabilitacją dla osób korzystających z systemu opieki społecznej. Część kosztów pokrywa Unia Europejska.

- Realizujemy ten projekt od 2008 roku, z dobrym skutkiem. To ciekawy projekt, warto w nim uczestniczyć - podkreślił dyrektor centrum Andrzej Smulczyński, witając przybyłych na inaugurację. Z liderami samorządów: starostą Jerzym Kolarzem, wicestarostą Stanisławem Klimczakiem i wiceburmistrzem Henrykiem Radoszem na czele.

"Nowy zawód - nowy start" jest projektem systemowym, wymaga zatem wkładu własnego beneficjenta. W poprzednich trzech latach powiat buski przekazał na ten cel łącznie blisko 120 tysięcy złotych. Tegoroczna, czwarta edycja projektu ma wartość ponad 1,5 miliona złotych, a samorząd powiatowy dołoży 150 tysięcy z własnego budżetu.

- Zaczynaliśmy skromnie. Teraz cieszę się, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie aplikuje o coraz większe pieniądze - zaznaczył Jerzy Kolarz. - W naszym powiecie 19 procent mieszkańców są to osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. To znaczny odsetek i problem bardzo wyrazisty. Szkolenia w ramach tego projektu, nauka, zdobywanie nowych umiejętności na pewno pomogą w znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy - dodał starosta.

Buskim koordynatorem projektu "Nowy zawód - nowy start" jest Magdalena Olejarczyk. W tegorocznej, czwartej edycji zaplanowano zaktywizować zawodowo grupę 150 osób - w tym 100 niepełnosprawnych. Będą to bezpłatne kursy, między innymi: opiekunki dziecięcej, spawacza, opiekuna osób starszych, obsługi stacji paliw.

Powiat buski jest liderem w regionie świętokrzyskim. Jeśli w 2011 roku zaplanowano przeszkolić w ramach projektu "Nowy zawód" około 200 osób niepełnosprawnych w całym województwie, połowa... przypada na nasz powiat.

Na wtorkowe spotkanie została zaproszona Angelika Chrapkiewicz-Gądek, z Fundacji Mimo Wszystko Anny Dymnej. Mówiła o "pracy z marzeń", jaką dają coraz bardziej popularne w Polsce spółdzielnie socjalne, prowadzone przez osoby specjalnej troski.

A to, że czwarta edycja projektu stała się faktem, potwierdziło internetowe połączenie "na żywo" - z Marconiego do Zakopanego. Właśnie tam przebywa na szkoleniu buska grupa "Nowego startu 2011".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie