Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busko rusza z dekomunizacją - będą zmiany nazw „czerwonych” ulic i osiedla

Adam Ligiecki
Wiceburmistrz Henryk Radosz przyjął dokumenty z rąk Jana Bartosika (z lewej) i Adriana Szczerby.
Wiceburmistrz Henryk Radosz przyjął dokumenty z rąk Jana Bartosika (z lewej) i Adriana Szczerby. archiwum prywatne
Ulica Armii Ludowej na Husarii Rzeczypospolitej, Gwardii Ludowej na Brygady Świętokrzyskiej, Ludwika Waryńskiego na Alojzego Sikorskiego „Jaremy”, 12 Stycznia na Bitwy Warszawskiej 1920, osiedle Karola Świerczewskiego na Królowej Jadwigi Andegaweńskiej - takie zmiany nazw proponuje buski Zarząd Terenowy Prawa i Sprawiedliwości. Wniosek w tej sprawie został złożony w Urzędzie Miasta i Gminy.

- Na terenie naszego miasta wciąż znajdują się nazwy ulic, który nie powinny być już w przestrzeni publicznej, które fałszują historię, które gloryfikują komunizm i stalinizm. Mamy teraz uchwaloną przez rząd „dobrej zmiany” ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Samorządy mają czas do września 2017 roku, by to zrobić - podkreśla Jan Bartosik, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości na powiat buski.

Razem z Adrianem Szczerbą, złożyli w minionym tygodniu na ręce wiceburmistrza Henryka Radosza wniosek - z prośbą o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie dokonania zmiany nazw czterech ulic i jednego osiedla w Busku. Proponują, by stare, „czerwone” nazwy zastąpić nowymi.
- Zaproponowane przez nas nowe nazwy ulic nawiązują przede wszystkim do historii Polski. Część z nich dodatkowo związana jest z tym regionem. Są to ponadto nazwy, które niosą w sobie duży, pozytywny ładunek patriotyzmu oraz u każdego powinny budzić pozytywne odczucia - uważa Adrian_Szczerba. - Mamy nadzieję, że zarówno burmistrz, jak i Rada Miejska odniosą się pozytywnie do naszych propozycji.
Przyjrzyjmy się projektowi zgłoszonemu przez Prawo i Sprawiedliwość. Kim są proponowani przez to ugrupowanie patroni nowych ulic?

„Czerwonego” generała Karola Świerczewskiego, którego imię nosi jedno z buskich osiedli, miałaby „zastąpić” królowa Jadwiga. Żona Władysława Jagiełły, fundatorka wielu kościołów i klasztorów, ogłoszona przez Papieżą Jana Pawła II świętą. Za czasów swojego panowania, pod koniec XIV wieku, razem z mężem przyjeżdżali kilka razy do Buska.
Ulica Ludwika Waryńskiego miałaby teraz nosić imię porucznika Alojzego Sikorskiego „Jaremy”. Był on dowódcą jednego z największych oddziałów polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, w latach 1944-1953, na terenie powiatu buskiego.

12 stycznia to data upamiętniająca wkroczenie Armii Czerwonej do Buska-Zdroju w 1945 roku. Prawo i Sprawiedliwość proponuje, by ulica nosiła imię Bitwy Warszawskiej 1920 - jednej z najbardziej chwalebnych bitew stoczonych przez wojsko polskie. Prosowiecką Armię Ludową miałaby zastąpić w nazwie buskiej ulicy Husaria Rzeczypospolitej - polska i litewska formacja kawaleryjska znana do dziś w Europie i na świecie. A zamiast ulicy „czerwonej” Gwardii Ludowej mielibyśmy ulicę Brygady Świętokrzyskiej. W okresie II wojny światowej była jedną z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich.

Przyjęta przez Sejm, 1 kwietnia 2016 roku, ustawa „dekomunizacyjna” - o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej - weszła w życie na początku września. Samorządy lokalne mają czas na dokonanie tych zmian do września 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie