Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busko w gronie laureatów 37. Festiwalu Harcerskiego w Kielcach. Nagrodę Srebrnej Jodły zdobył Teatr Hades

Adam LIGIECKI
"Ballada o nożu i malinach” – ta oryginalna adaptacja dramatu Juliusza Słowackiego dała buskiemu Teatru Hades Srebrną Jodłę na 37. Festiwalu Harcerskim w Kielcach.
"Ballada o nożu i malinach” – ta oryginalna adaptacja dramatu Juliusza Słowackiego dała buskiemu Teatru Hades Srebrną Jodłę na 37. Festiwalu Harcerskim w Kielcach. archiwum
Młodzi buscy artyści znaleźli się w elicie dzięki "Balladynie". Na festiwalowej scenie pokazali swoją, bardzo oryginalną wersję dramatu Juliusza Słowackiego, otrzymując gromkie brawa publiczności i wysokie noty jury.

70 jodeł

70 jodeł

Tyle jodeł rozdano w niedzielę, na zakończenie 37. Festiwalu Harcerskiego w Kielcach: 19 złotych, 28 srebrnych i 23 brązowe. W tym gronie mamy szesnastkę laureatów z województwa świętokrzyskiego. Jako jedyny z regionu Ponidzia - buski Teatr Hades, który otrzymał Srebrną Jodłę 2010 w kategorii zespołów teatralnych.

Poznajmy naszych laureatów. W Kielcach wystąpili artyści młodzi i bardzo młodzi. Choć sam Teatr Hades jest... bardzo stary. Nie do wiary, ale ma już 33 lata!

WIERNI TEATROWI

Hades to Zdzisław Skoczylas. Były nauczyciel, polonista buskiego I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki zaraża młodzież pasją do teatru od 1977 roku.
Pierwsze spektakle tworzył razem z uczniami liceum. Teraz także z gimnazjalistami, a najmłodsza generacja aktorów chodzi nawet do podstawówki.

- Obecnie zespół liczy kilkanaście osób. Zawsze było tak, że nie przekraczaliśmy liczby 12. Dokonywała się naturalne selekcja. Niektórzy przychodzili i zaraz odchodzili, a jeszcze inni, gdy przyszli raz, to zostawali bardzo długo. Wierni Teatrowi Hades - wspomina z nostalgią w głosie Zdzisław Skoczylas.

SŁOWACKI DO OBRÓBKI

Na początku był to "teatr rapsodyczny". Później zadbano o to, by znalazł się w nim element plastyczny - operując obrazem bardziej niż słowem, światłem i dźwiękiem.
Teatr z liceum występował w szkolnym klubie, ale także w buskich sanatoriach, dla kuracjuszy. Młodzi artyści prezentowali spektakle oparte na utworach Bolesława Leśmiana, Zbigniewa Herberta czy Tadeusza Śliwiaka. Chętnie sięgali też po wielką klasykę romantyczną.
Tak właśnie w repertuarze Hadesu znalazła się "Balladyna". Jeden z najbardziej znanych dramatów Juliusza Słowackiego po "obróbce" buskich artystów nabrał zupełnie nowego wymiaru.

NOŻE I MALINY

Buska "Balladyna" - a właściwie "Ballada o nożu i malinach", gdyż tak ją nazwali po swojemu - to projekt Zdzisława Skoczylasa. Z niewielką pomocą... Wojciecha Młynarskiego.
W Hadesie zrezygnowano z "nudnego wątku szekspirowskiego" na rzecz wymownej ballady Młynarskiego, zawierającej nową wersję losów Balladyny. Jeśli w dramacie Słowackiego zabija ona Alinę, gdyż ta nie chciała oddać jej koszyczka uzbieranych malin, u Młynarskiego Balladyna rzuca się na Alinę... a ta wyciąga dwa noże!

- Dzięki temu prostemu rozwiązaniu spektakl stał się reinterpretacją dramatu Słowackiego. Zyskał świeżość i nie przerósł naszych młodocianych odtwórców ról - uśmiecha się Zdzisław Skoczylas.

200 LAT TRADYCJI

Mającą już ponad 200 lat "Balladynę" Juliusza Słowackiego wystawiano na scenie wiele, wiele razy. Pracowali nad nią wybitni reżyserzy, lecz sztuka ta ciągle wzbudza emocje, prowokuje do dyskusji.
W "Balladynie" naszego Hadesu tytułową postać zagrała znakomicie Ola Piwowarska. W rolę Aliny wcieliła się Monika Kwiecień, matki - Partycja Wojciechowska. Kirkorem jest Maciek Marciniec, Grabcem - Wiktor Tracz, Skierką - Nikola Santiago, zaś bardzo ważną postać w spektaklu, Goplanę, kreuje Joasia Bartocha.

Opiekę pedagogiczną nad grupą młodych artystów na kieleckim festiwali sprawowały nauczycielki: Marzena Gzyl, Edyta Lichota, Lucyna Kozłowska. Zdobycie Srebrnej Jodły buska ekipa przyjęła z ogromnym entuzjazmem.

NASI ROBIĄ KARIERĘ

Teatr Hades działa pod egidą Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. To tu odbywają się próby do spektakli, premierowe przedstawienia. Teatr zawsze może liczyć na przychylność tej placówki, a także władz miasta.
Hades - choć ciągle młody - wkroczył już w wiek dojrzały. 33 lata działalności to kilka generacji artystów, którzy przewinęli się przez szkolną scenę. Niektórzy z nich zdecydowali się poświęcić sztuce również w dorosłym życiu.

Grzegorz Gzyl, uważany za najzdolniejszego z uczniów profesora Zdzisława Skoczylasa, jest dziś zawodowym aktorem. Robi karierę, występując w teatrach w Gdyni i Sopocie, możemy go także oglądać w popularnym serialu telewizyjnym "Na Wspólnej".

Na scenie grają także Renata Stachowicz i Marzena Styczeń. Z najmłodszego pokolenia, swoich sił w zawodzie aktorskim mają szansę spróbować Joanna Opozda i Dominika Skoczylas, córka profesora. Obie stoczyły zwycięski bój o indeksy we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie