Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busko wystąpi ze związku ciepłowniczego? Decyzja powinna zapaść 30 maja

Adam Ligiecki
Siedziba KZC "Ponidzie" mieści się na buskim osiedlu Sikorskiego. Teraz gmina Busko-Zdrój chce wystąpić z ciepłowniczego związku.
Siedziba KZC "Ponidzie" mieści się na buskim osiedlu Sikorskiego. Teraz gmina Busko-Zdrój chce wystąpić z ciepłowniczego związku. Adam Ligiecki
Gotowy jest już projekt uchwały w sprawie wystąpienia gminy Busko-Zdrój z Komunalnego Związku Ciepłownictwa "Ponidzie". Organizacji, którą kiedyś zakładała i przez blisko 30 lat była jej motorem napędowym. Czy tak się stanie, przekonamy się w czwartek, 30 maja, podczas sesji buskiej Rady Miejskiej.

Parę słów o historii. Komunalny Związek Ciepłownictwa "Ponidzie" powstał w 1992 roku, na bazie Zakładu Energetyki Cieplnej Busko. Tworzyły go trzy największe gminy w regionie Ponidzia: Busko-Zdrój, Kazimierza Wielka, Pińczów.

Od początku związek miał siedzibę w Busku-Zdroju, który był też największym odbiorcą ciepła systemowego. Dostarczał ciepło i ciepłą wodę głównie spółdzielniom mieszkaniowym, a także instytucjom, odbiorcom prywatnym.

Pierwsze pęknięcie pojawiło się w 2009 roku, kiedy ze struktur KZC "Ponidzie: wystąpiła gmina Pińczów (założyła potem własną spółkę). Zostały Busko-Zdrój i Kazimierza Wielka. Jeśli Busko zdecyduje się teraz na odejście, związek de facto przestanie istnieć.

Wystąpienie gminy Busko-Zdrój ze związku "wychodzi naprzeciw polityce gospodarczej gminy, pozwoli na efektywniejsze zarządzanie wyodrębnionym ze związku majątkiem oraz zwiększy możliwości gminy na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na budowę i remont sieci ciepłowniczych" - czytamy w lakonicznym uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Miejskiej.

Czy zostanie przyjęty, dowiemy się podczas najbliższej sesji, 30 maja. Warto dodać, że pomysł wystąpienia gminy Busko-Zdrój ze struktur Komunalnego Związku Ciepłownictwa "Ponidzie" pojawiał się w kuluarowych rozmowach w trakcie poprzedniej kadencji. Na przymiarkach jednak się skończyło - teraz sprawa stanie na forum rady.

Znając rozkład sił w buskim parlamencie, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można założyć, że głosowanie nad projektem uchwały będzie "na tak". Co taka secesja ze związku oznacza dla mieszkańców?

Z naszych informacji wynika, że samorząd gminny zamierza powołać spółkę prawa handlowego, która zajmowałaby się sprawami związanymi z ciepłownictwem. Nie stanie się to od razu, gdyż - zgodnie z procedurami - członkostwo w związku ustaje w następnym roku kalendarzowym, z końcem miesiąca, w którym skończył się sezon grzewczy. W tym przypadku: 31 maja 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie