Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busko-Zdrój pamięta o Leopoldzie Kozłowskim. Odsłonięty zostanie Jego pomnik

MM
„Ukryci aby przeżyć” to tytuł książki autorstwa członków rodziny Ledermanów uratowanej w czasie II wojny światowej przez rodzinę Żalów z Grzymały w gminie Tuczępy. Promocja książki, w piątek 13 września o godzinie 9.30 w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku Zdroju rozpocznie XVII Spotkania z Kulturą Żydowską w Busku Zdroju. Promocji towarzyszyć będzie rozmowa z Szymonem Żalem oraz wykład Alberta Stankowskiego - dyrektora Muzeum Getta w Warszawie.

W czasie buskich Spotkań, które w tym roku poświęcone są pamięci Leopolda Kozłowskiego – Kleinmana będzie można również zobaczyć spektakl „Kamień na kamieniu na motywach powieści Wiesława Mysliwskiego w wykonaniu aktorów scen krakowskich, teatralne prezentacje „Historii filozofii po góralsku” księdza Józefa Tischnera.

W sobotę, 14 września w Busku-Zdroju na skwerze przed sanatorium wojskowym odsłonięty zostanie pomnik Leopolda Kozłowskiego - ostatniego klezmera Galicji, w kościele świętej Anny odbędzie się msza święta w jego intencji, a w sali koncertowej sanatorium Marconi odbędzie się koncert muzyki w wykonaniu jego wychowanków i przyjaciół.

Tegoroczne XVII Spotkania z Kulturą Żydowską w Busku Zdroju odbywają się pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Honorowy patronat objęli marszałek województwa świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski, starosta powiatu buskiego oraz burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój.

Leopold Kozłowski-Kleinman to kompozytor, dyrygent i pianista, nazywany „ostatnim klezmerem Galicji”. Honorowy obywatel Chmielnika, był corocznym gościem Spotkań z Kulturą Żydowską, wielki zwolennik kuracji w Busku-Zdroju, gdzie ma swoje Słoneczko w Alei Gwiazd. Twierdził, że mu służą, bo dożył przecież 100 lat.

Urodził się 26 listopada 1918 roku w Przemyślanach koło Lwowa, pochodził z rodziny klezmerów muzyków, jego dziadek Pejsach Brandwein założył słynną w całej monarchii austro-węgierskiej kapelę; ojciec - Herman Kleinman, wybitny koncertmistrz i skrzypek, również prowadził przed wojną orkiestrę klezmerską. On ukończył lwowskie konserwatorium w klasie fortepianu. Przeżył wojnę w obozach, w holokauście stracił najbliższych. Po wojnie w Krakowie ukończył dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, był związany między innymi z Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Teatrem Żydowskim w Warszawie, cygańskim zespołem Roma. Opracował sześć polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”. Komponował muzykę do filmów. Zmarł 12 marca 2019 w Krakowie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie