Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Była pikieta, nie było quorum podczas sesji. Co dalej ze szkołami w gminie Michałów? [ZDJĘCIA]

Urszula Lubczyńska-Gładka
Ostatnia sesja Rady Gminy w Michałowie skończyła się tuż po rozpoczęciu, bo zabrakło quorum. Z tego powodu nadal nie podjęto uchwały zmieniającej organizację sieci szkolnej w gminie. Sesję poprzedziła pikieta rodziców i nauczycieli.

Była to już druga próba podjęcia takiej uchwały, po sesji w październiku ubiegłego roku. Wtedy radni odrzucili projekt uchwały zakładającej likwidację klas 4-8 w dwóch szkołach: w Górach i Sędowicach. Według odrzuconego projektu uchwały, dzieci z likwidowanych klas miały uczęszczać do Michałowa (z Sędowic) oraz do Węchadłowa (ze szkoły w Górach). Protesty rodziców spowodowały, że radni nie przyjęli proponowanych zmian.

Po trzech miesiącach i przepracowaniu sprawy ponownie, samorząd gminny zaproponował inną koncepcję. Szkoła w Sędowicach miałaby zostać zredukowana do klas 1-3, a starsze klasy – dowożone do szkoły w Górach. Ten projekt przekształcenia szkół w gminie nie został przegłosowany, ponieważ na obrady stawiło się tylko 6 radnych z 15-osobowego składu Rady Gminy. Było to za mało, aby podejmować prawomocne uchwały. Przewodniczący rady otworzył sesję, aby po chwili ją zamknąć ze względu na brak quorum.

Jednak i tym razem również protestowali rodzice i nauczyciele – reprezentujący szkołę z Sędowic, która miała zostać zredukowana do trzyklasowej. Przed Urzędem Gminy odbyła się pikieta, złożona z wielu osób nie zgadzających się na takie rozwiązanie sprawy.

- Planowaliśmy ostrzejszą formę protestu, a mianowicie blokadę drogi – mówi Renata Pasek, która od lipca ubiegłego roku pełni obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Sędowicach. – Tylko ze względu na to, że nie zdążyliśmy załatwić formalności związanych z taką formą protestu, przybrał on łagodniejszą formę pikiety. Chcieliśmy dać do zrozumienia - Rada Pedagogiczna i rodzice dzieci z naszej szkoły – że plany samorządu co do zredukowania naszej szkoły są dla nas nie do zaakceptowania. Nasze argumenty były wielokrotnie przedstawiane przedstawicielom gminy, samorządu, ale z jakiegoś powodu nie zostały wzięte pod uwagę, bo chciano zredukować, a jak się obawiają wszyscy – w konsekwencji zlikwidować – w pierwszej wersji dwie szkoły, a teraz – jedną, czyli właśnie szkołę w Sędowicach.

W szkole w Sędowicach uczy się 89 dzieci (wraz z oddziałem przedszkolnym), to druga pod względem liczebności szkoła w gminie (po Michałowie). W obwodzie szkolnym są tylko dwie wsie: Sędowice i Wrocieryż.
Jak mówi Renata Pasek, szkoła ma dobre warunki lokalowe, jest wyremontowana, wyposażona w nowe pomoce do różnych pracowni przedmiotowych, na które ostatnio zostało wydane 25 tysięcy złotych plus ponad 6 tysięcy na książki do biblioteki. – Mamy założone panele fotowoltaiczne, piec na pelet – wylicza dyrektorka szkoły w Sędowicach. - Oprócz bieżącego utrzymania nie potrzeba dodatkowych środków finansowych. Jeśli pozostaną klasy 1-3 to także trzeba będzie przecież utrzymywać budynek, a za dziećmi pójdą pieniądze z subwencji. Pan wójt obiecuje, że wszyscy nauczyciele znajdą zatrudnienie w innych szkołach, ale nie wiemy, czy tak będzie. Kolejna sprawa to fakt, że rodzice deklarują, że nie poślą dzieci do szkoły wskazanej przez gminę, tylko do gmin ościennych. To do nich należy decyzja. Na razie nie mamy żadnych informacji, co dalej z planami reorganizacji, czekamy na dalsze decyzje organu prowadzącego.
Przewodniczący Rady Gminy w Michałowie, Jarosław Wleciał, powiedział nam, że na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się kolejna sesja w sprawie reorganizacji sieci szkół, ani czy ostatnia z koncepcji reorganizacji będzie ponownie poddana pod głosowanie. – Obie koncepcje były wypracowane przez komisję oświaty Rady Gminy, zostały przegłosowane większością głosów członków komisji i skierowane pod obrady Rady Gminy. W naszej gminie mamy cztery szkoły, w tym trzy są deficytowe, dlatego próbujemy przeprowadzić reformę. Obecnie również zastanowimy się na posiedzeniu komisji, co dalej. – powiedział przewodniczący rady.

Wiadomo, że zgodnie z przepisami, wszelkie zamiary reorganizacji sieci szkolnej muszą zostać uchwalone do końca lutego. Czasu na decyzje pozostało więc niezbyt wiele.

Przypomnijmy, że Komisję Zdrowia, Oświaty, Kultury, Bezpieczeństwa Publicznego, Bezpieczeństwa Przeciwpożarowego tworzy ośmioro radnych: Wioletta Kocel – przewodnicząca, Łukasz Wójcik, Michał Toboła, Jarosław Wleciał, Artur Zych, Damian Wleciał, Paweł Kula, Jan Jędrszczyk (źródło: BIP Urzędu Gminy w Michałowie).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie