Były marszałek województwa Adam Jarubas ma kolejną pracę....

  Były marszałek województwa Adam Jarubas ma kolejną pracę. Został zastępcą prezydenta Starachowic Marka Materka!

  pawie, sts

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Adam Jarubas (z lewej) i Marek Materek, prezydent Starachowic.

  Adam Jarubas (z lewej) i Marek Materek, prezydent Starachowic.

  Adam Jarubas, były marszałek województwa świętokrzyskiego, ma kolejną pracę. We wtorek, 5 lutego, został pełnomocnikiem prezydenta Starachowic Marka Materka, w praktyce nieformalnym zastępcą. Będzie zarabiał 6 tysięcy złotych netto.
  Adam Jarubas (z lewej) i Marek Materek, prezydent Starachowic.

  Adam Jarubas (z lewej) i Marek Materek, prezydent Starachowic.

  Adam Jarubas to szef Polskiego Stronnictwa Ludowego w Świętokrzyskiem oraz wiceszef w Polsce. Przez 12 lat, od 2006 do 2018 roku, był marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Odszedł po tym, jak Polskie Stronnictwo Ludowe przegrało jesienią 2018 roku wybory do Sejmiku.

  Adam Jarubas po odejściu z funkcji marszałka znalazł pracę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego - ma tytuł naukowy doktora. Teraz będzie też pracował w Starachowicach.

  Marek Materek tak tłumaczy zatrudnienie byłego marszałka, teraz nieformalnego zastępcy: - Po wygranych wyborach samorządowych zaprosiłem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Adama Jarubasa do dalszej współpracy z Gminą Starachowice.
  Chciałem, aby dołączył do naszego zespołu dlatego, że dysponuje ogromną wiedzą i doświadczeniem w zakresie pracy samorządu i funduszy europejskich. Cieszę się, że marszałek przyjął moją propozycję i dołączy do grona współpracowników naszego urzędu. Dla Starachowic to ogromna szansa. Pozyskanie do współpracy tak doświadczonego samorządowca jest dla nas olbrzymim wzmocnieniem w realizacji miejskiej polityki ukierunkowanej na rozwój naszego miasta.

  Adam Jarubas, tak skomentował swoje nowe zatrudnienie: - Będę starał się wykorzystać swoje doświadczenie z pracy samorządowej w pracy dla miasta. Starachowice pod kierunkiem prezydenta to dynamicznie rozwijające się miasto i mam nadzieję przyczynić się do dalszego jego rozwoju.

  Adam Jarubas będzie w praktyce nieformalnym zastępcą. Nie mógł objąć tej funkcji ponieważ wtedy musiałby zrezygnować z mandatu radnego Sejmiku. Jako pełnomocnik nie musi tego robić - to rozwiązanie dość powszechne, w Kielcach takim pełnomocnikiem jest Danuta Papaj, również radna Sejmiku, w praktyce natomiast pierwszy zastępca prezydenta Bogdana Wenty.

  Obowiązki Adama Jarubasa jako pełnomocnika prezydenta Starachowic do spraw społecznych to
  • Koordynowanie zadań związanych z rozwojem polityki społecznej, edukacji, kultury, sportu, turystyki i promocji miasta,
  • Monitorowanie procesu wdrażania funduszy europejskich oraz analizowanie czynników sprzyjających rozwojowi regionalnemu, pod kątem optymalnej realizacji działań w odniesieniu do przyszłego okresu programowania i polityk UE,
  • Współpraca międzynarodowa: koordynowanie współpracy międzynarodowej Miasta,
  • Starachowice dla Młodzieży: koordynowanie pierwszej miejskiej strategii dla młodzieży w regionie,
  • Strategia na rzecz rozwoju wysokiej jakości usług społecznych: koordynowanie prac nad tworzeniem i wdrażaniem strategii,
  • Poprawa jakości kształcenia: koordynacja współpracy jednostek oświatowych i przedsiębiorców,
  • Rozwój ekonomii społecznej: koordynacja rozwoju istniejących podmiotów i wsparcie dla powstających,
  • Wdrożenie rozwiązań na rzecz czystego powietrza: koordynacja działań w zakresie poprawy jakości powietrza w mieście,
  • Integracja cudzoziemców: działania skierowane na integrację cudzoziemców,
  • Koordynowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi.


  Adam Jarubas urodził się 17 grudnia 1974 roku. Pochodzi z Błotnowoli, wsi w gminie Nowy Korczyn. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, ukończył studia na historii na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu zarządzania w warunkach Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Kielcach oraz z zakresu zarządzania administracją i rozwojem lokalnym w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. W 2017 doktoryzował się w zakresie nauk o polityce na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Mieszka w Miedzianej Górze koło Kielc, ma żonę i dwóch synów.

  Przez trzy minione kadencje, od 2006 do 2018 roku był marszałkiem województwa. Jest członkiem Komitetu Regionów Unii Europejskiej i Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Polski. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wybrany głosami blisko 32 tysięcy wyborców.

  Podczas wtorkowej konferencji prasowej oficjalnie przedstawiona została też Barbara Szymańska, nowy sekretarz miasta. CZYTAJ TAKŻE: Barbara Szymańska nowym sekretarzem miasta Starachowice  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz

  Zobacz także: Flesz. Prezes PiS nagrany. Czy ta afera pogrąży rząd?

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (87)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (87) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się