Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała prawda o odwołaniu prezesa "Kieleckich Marmurów" (WIDEO)

Marzena Smoręda
Prawdopodobnie niesatysfakcjonujące dla wspólników wyniki finansowe za rok 2016 w Świętokrzyskich Kopalniach Surowców Mineralnych były przyczyną odwołania we wtorek, 16 maja, Henryka Ciosmaka z funkcji prezesa. Tak informuje Szymon Nykiel, rzecznik prasowy spółki znanej jako "Kieleckie Marmury".

Nieoficjalnie mówi się też o wpływie na te decyzję wyników kontroli przeprowadzonej w spółce. Prezes stracił stanowisko z dnia na dzień, ponieważ miał ze spółką umowę menadżerską. Jego miejsce zajął teraz Ireneusz Sobol, który do tej pory pełnił funkcję członka zarządu oraz dyrektora ekonomicznego w firmie. - Te zmiany nie wpłynęły na pracę w spółce, która przebiega bez zakłóceń – mówi rzecznik.

Decyzję o odwołaniu prezesa zarządu podjęło we wtorek nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych –informuje w komunikacie Agencja Rozwoju Przemysłu.

Świętokrzyskie Kopalnie Surowców mają wprawdzie 16 milionów długu, ale składają się na nie różne, w tym pracownicze, koszty i nie da się tych długów spłacić w krótkim czasie – wyjaśnia Szymon Nykiel.

Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych są następcą Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych, które po poważnych problemach w wyniku przeprowadzonej w 2011 roku prywatyzacji i ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej, pod koniec stycznia 2016 roku kupiła od syndyka masy upadłościowej Agencja Rozwoju Przemysłu, której właścicielem w stu procentach jest Skarb Państwa.

W kwietniu bieżącego roku komornik zajął część urządzeń należących do ŚKSM, ponieważ firma nie płaciła syndykowi Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych za ich dzierżawę. Spowodowało to wstrzymanie produkcji w trzech z czterech zakładów spółki.

W związku z tą sprawą, z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu przeprowadzono w spółce kontrolę spraw prawno-majątkowych. Porozumiano się też z syndykiem, co spowodowało odblokowanie maszyn i urządzeń wznowienie po kilkunastu dniach przerwy wydobycia kruszyw w przedsiębiorstwie.

„Obecnie wypracowywane są docelowe rozwiązania ważne dla przyszłości ŚKSM. Wszystkie działania właściciela ŚKSM prowadzone są w celu poprawy wyników finansowych spółki, zapewnienia jej trwałej stabilności, dzięki której zostaną utrzymane miejsca pracy. Priorytetem ARP był i jest nadal rozwój Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych” - podkreśliła ARP w komunikacie.

Nieoficjalnie mówi się, że na decyzję o odwołaniu prezesa Ciosmaka, oprócz słabych wyników finansowych za 2016 rok, wpływ miał również wynik audytu, przeprowadzonego w spółce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie