Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CEEPUS, czyli nauka bez granic

Piotr BURDA
Elisabeth Sorantin, sekretarz generalny programu CEEPUS, wręcza nagrodę profesorowi Stanisławowi Adamczakowi, rektorowi Politechniki Świętokrzyskiej.
Elisabeth Sorantin, sekretarz generalny programu CEEPUS, wręcza nagrodę profesorowi Stanisławowi Adamczakowi, rektorowi Politechniki Świętokrzyskiej.
Fachowo nazywa się Programem Wymiany Studiów Akademickich CEEPUS. - Chodzi w nim przede wszystkim o wymianę studentów. Nauka nie zna bowiem granic - mówi Krzysztof Stępień, adiunkt Politechniki Świętokrzyskiej.

Czym jest CEEPUS

Czym jest CEEPUS

Środkowoeuropejski Program Studiów Uniwersyteckich CEEPUS ma na celu wspieranie wymiany akademickiej zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich w krajach Europy Środkowej. Daje również możliwość umocnienia kontaktów między szkołami wyższymi w krajach uczestniczących w programie. CEEPUS obejmuje tworzenie sieci międzyuczelnianej, przyznawanie stypendiów na staże krótkoterminowe, studia semestralne i praktyki, a także organizowanie seminariów doskonalących oraz kursów językowych i specjalistycznych. W programie uczestniczą: Austria, Czechy, Chorwacja, Macedonia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Liczba studentów wyjeżdżających na wymianę wciąż wzrasta.

POZNAJĄ INNE UCZELNIE

Program trwa już 15 lat. Lista krajów, które uczestniczą w CEEPUS, jest imponująca (poszczególne miasta zaznaczone są na mapce). Dzięki temu studenci z Kielc studiują w Wiedniu, Koszycach czy Pradze. Do nas przyjeżdżają Czesi, Austriacy czy Słowacy. - To są głównie pobyty trwające jeden semestr. Dzięki nim studenci mogą poznać inne uczelnie, różne podejścia do spraw naukowych, nowych ludzi, nowe laboratoria - wymienia Krzysztof Stępień. To także okazja do kilkumiesięcznego pobytu w tak pięknych miejscach, jak Praga czy Wiedeń. Jeden z uczestników wymiany został nawet na stałe w austriackim Grazu. - Po takim pobycie w innej uczelni studenci wracają pełni nowych pomysłów i energii - zaznacza Krzysztof Stępień. Uczestnicy wymiany mogą liczyć na stypendia, które wystarczają na utrzymanie. W ramach programu organizowane są seminaria oraz specjalistyczne kursy językowe. Wymiana dotyczy głównie studentów i pracowników Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn.

PIERWSZE WSPÓŁPRACUJĄCE AKADEMICKIE OŚRODKI

Początki CEEPUS sięgają roku akademickiego 1995/96. Zapoczątkowały go Politechnika Świętokrzyska oraz jej partnerzy: Techniczny Uniwersytet w Wiedniu, uniwersytet w słowackiej Żylinie, Techniczny Uniwersytet w Koszycach (Słowacja), Techniczny Uniwersytet w Ostrawie (Czechy), uniwersytet w Zagrzebiu (Chorwacja) oraz uniwersytet w Mariborze (Słowenia). To były pierwsze uczelnie współpracujące na polu mechaniki i budowy maszyn. To one stworzyły jedną z pierwszych sieci programu CEEPUS w Europie Środkowowschodniej. Działanie sieci koordynowała Katedra Technologii Mechanicznej i Metrologii na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Starania naszej uczelni zostały docenione, a rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Stanisław Adamczak dwa lata temu odebrał w Pałacu Prezydenckim w Bukareszcie nagrodę za koordynowanie projektu. Wyróżnienie przyznał Komitet Ministrów Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Studiów Akademickich (CEEPUS). Pełna nazwa nagrodzonego projektu to "Geometryczna specyfikacja wyrobów - nowe tendencje w projektowaniu i realizacji procesów technologicznych".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie