Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centralna Dolina Wodorowa imienia Braci Łaszczyńskich powstała na bazie naszego Centralnego Klastra Wodorowego

Janusz Petz
Janusz Petz
Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Wideo
od 16 lat
Centralna Dolina Wodorowa imienia Braci Łaszczyńskich powstała na bazie naszego Centralnego Klastra Wodorowego imienia Braci Łaszczyńskich, stworzonego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria. Ważnym partnerem przedsięwzięcia będzie polskie przedsiębiorstwo energetyczne Enea. Umowę podpisano w Kozienicach z udziałem wielu świętokrzyskich firm.

Centralna Dolina Wodorowa powstała na bazie świętokrzyskich firm

Głównym zadaniem Doliny Wodorowej ma być budowanie i rozwijanie gospodarki wodorowej na terenie województwa świętokrzyskiego oraz na terenach sąsiadujących województw: południowego Mazowsza, łódzkiego, podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego.

W spotkaniu, w którym uczestniczyli między innymi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Ireneusz Zyska, wzięli też udział Szczepan Ruman, Prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria; członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca i wicedyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Janusz.

W siedzibie spółki Enea Wytwarzanie w Świerżach Górnych podpisano w poniedziałek, 17 lipca list intencyjny w sprawie powołania Centralnej Doliny Wodorowej imienia Braci Łaszczyńskich. To przedsięwzięcie dotyczące produkcji i wykorzystania wodoru, które ma obejmować swym obszarem geograficznym województwa świętokrzyskie, łódzkie, południowe Mazowsze oraz północne Podkarpacie.

W Polsce działa już siedem dolin wodorowych - dolnośląska, mazowiecka, podkarpacka, śląsko-małopolska, pomorska, wielkopolska, zachodniopomorska oraz jeden Centralny Klaster Wodorowy.

Centralna Dolina Wodorowa imienia Braci Łaszczyńskich powstaje na fundamentach Centralnego Klastra Wodorowego imienia Braci Łaszczyńskich zawiązanego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria w roku 2021. Obecnie klaster stanowi 56 podmiotów działających na rzecz zielonej transformacji w centralnej części Polski. Z dniem podpisania listu intencyjnego o powołaniu Centralnej Doliny Wodorowej wszystkie podmioty z klastra automatycznie przechodzą do Doliny, do której dołączają także podmioty z grupy Enea - Elektrownia Kozienice, Elektrownia Połaniec, Nowa Energia, Elkogaz, jak również spółka Gaz System, ARP eVehicles oraz środowisko naukowe z województwa łódzkiego oraz południowego Mazowsza.

Zobaczcie galerię zdjęć z podpisania umów powołania Centralnej Doliny Wodorowej imienia Braci Łaszczyńskich w Kozienicach

Dolina została nazwana imieniem Braci Łaszczyńskich w celu docenienia i upamiętnienia wybitnych polskich przedsiębiorców, jakimi byli Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy, którzy już ponad 100 lat temu zainaugurowali pierwszy proces elektrolizy. Na początku XX wieku prowadzili oni eksploatację rud miedzi w Miedziance koło Chęcin niedaleko Kielc. W roku 1902 jako jedni z pierwszych na świecie wyprodukowali miedź i cynk w procesie elektrolizy.

- Ta uroczystość jest dla nas wielką nagrodą za dwa lata wytężonej pracy nad rozwojem gospodarki wodorowej w Polsce. Ten dzień pokazuje, jak ważna dla takich dalekosiężnych planów jak: budowa gospodarki wodorowej czy budowa łańcucha wartości energetyki SMR jest „gra zespołowa”. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie konsekwentne i stabilne wsparcie ze strony naszego właściciela - Agencji Rozwoju Przemysłu, która tworzy w Polsce ekosystem dolin wodorowych. Wierzę, że Centralna Dolina Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich odegra kluczową rolę w rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i znacząco przyczyni się do sukcesów naszego kraju w ramach całej gospodarki europejskiej, w dziedzinie budowy nowych, zeroemisyjnych systemów energetycznych – powiedział Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.

Do doliny należeć będę 57 podmiotów stanowiących dotychczas Klaster oraz 12 nowych podmiotów. W poniedziałek w Kozienicach list podpisywali przedstawiciele takich firm ze Świętokrzyskiego: Agnieszka Wojdan, pełniąca obowiązki prezesa Zarządu Enea Połaniec; Michał Kubecki - Instytut OZE; Katarzyna Glita - prezes MG Green Energy; profesor Zbigniew Koruba - rektor Politechniki Świętokrzyskiej; Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria; Ryszard Gliwiński - prezes Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

- Agencja Rozwoju Przemysłu należy do pionierów rynku wodorowego w Polsce. Nie mogło nas również zabraknąć przy tworzeniu Centralnej Doliny Wodorowej. Agencja Rozwoju Przemysłu jeszcze do niedawna zajmowała się głównie restrukturyzacją, ale teraz stawiamy coraz mocniej na inwestycje o kluczowym znaczeniu dla rozwoju Polski w kolejnych dekadach. Wspieramy procesy, które transformują krajową gospodarkę w kierunku suwerenności energetycznej i innowacyjności. Inwestujemy między innymi w morską energetykę wiatrową, elektromobilność i przemysł kosmiczny. Wodór będzie paliwem przyszłości, ale już dziś na globalnych rynkach toczy się walka o pozycjonowanie do startu w tej perspektywicznej branży. Chcemy, żeby Polska nie musiała gonić czołówki, ale sama wyznaczała tempo rozwoju rynku wodorowego na świecie. Dlatego cieszę się, że Centralna Dolina Wodorowa rusza już teraz i w tak silnym składzie - podkreślił Mariusz Rusiecki, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

W uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie powstanie Centralnej Doliny Wodorowej wzięli udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz sekretarz stanu w tym ministerstwie Ireneusz Zyska.

- Zainicjowanie powstania Centralnej Doliny Wodorowej to ważny krok na drodze transformacji energetycznej i rozwoju naszej gospodarki wodorowej. To rozwiązanie, które dzięki zaangażowaniu polskich przedsiębiorców oraz ekspertów, wzmocni zarówno nasze bezpieczeństwo energetyczne, jak i przewagę konkurencyjną gospodarki krajowej – powiedziała Anna Moskwa.

Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska, powołanie Centralnej Doliny Wodorowej przyczyni się do znaczącego wzrostu gospodarczego oraz utworzenia nowych miejsc pracy w województwach: świętokrzyskim, mazowieckim i łódzkim. Centralna Dolina Wodorowa to kompleksowy projekt, który obejmie całą ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru. Począwszy od budowy elektrolizerów, które przekształcą energię elektryczną w wodór, poprzez magazynowanie wodoru, a na jego wykorzystaniu do produkcji energii elektrycznej kończąc.

- Ważnym odbiorcą paliwa wodorowego w Centralnej Dolinie Wodorowej stanie się przemysł ceramiczny, który zużywa ten surowiec w procesach produkcyjnych. Warto wspomnieć też o potrzebie dekarbonizacji transportu dużych ośrodków miejskich, takich jak Kielce czy Radom, a także transportu w okolicach Centralnego Portu Komunikacyjnego, ważnego projektu gospodarczego Polski – powiedziała minister klimatu i środowiska.

Wiceminister Ireneusz Zyska dodał, że ekosystem dolin wodorowych pozwoli Polsce odgrywać ważną rolę na arenie europejskiej i międzynarodowej w zakresie gospodarki wodorowej.

- 17 lipca 2023 roku przejdzie do historii nie tylko północnego Mazowsza, ale i całej Polski. Potencjał, który reprezentują sygnatariusze Centralnej Doliny Wodorowej, daje ogromne szanse, aby to tu powstawały projekty o znaczeniu ponadregionalnym, a nawet europejskim. W ciągu ostatnich lat podjęliśmy szereg inicjatyw związanych z budową gospodarki wodorowej w Polsce. To przede wszystkim opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów w listopadzie 2021 r. polskiej strategii wodorowej do 2023 r. z perspektywą do 2040 r., która nawiązuje do PEP2040. Nasze działania to również zainicjowanie porozumienia sektorowego, pierwszego w Unii Europejskiej. W porozumieniu tym bardzo aktywnie funkcjonuje ponad 250 podmiotów z Polski i zza granicy - powiedział Ireneusz Zyska.

Zobaczcie galerię zdjęć z podpisania umów powołania Centralnej Doliny Wodorowej imienia Braci Łaszczyńskich w Kozienicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie