Centralny Port Lotniczy dla Polski w podkieleckich Obicach?...

  Centralny Port Lotniczy dla Polski w podkieleckich Obicach? Pierwsze samoloty wystartują w 2018 roku?

  Paweł WIĘCEK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Koncepcję architektoniczna Portu Lotniczego w Obicach.

  Koncepcję architektoniczna Portu Lotniczego w Obicach. ©wizualizacja

  Jest propozycja, by pod Kielcami utworzyć Centralny Port Lotniczy (CPL) dla Polski obsługujący ruch pasażerski oraz towarowy, a docelowo - gigantyczne centrum logistyczne dla Europy Wschodniej. Jako źródło finansowania władze miasta wskazują rządowy program "Inwestycje Polskie".
  Koncepcję architektoniczna Portu Lotniczego w Obicach.

  Koncepcję architektoniczna Portu Lotniczego w Obicach. ©wizualizacja

  Władze Kielc złożyły właśnie wniosek w tej sprawie do ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego, który nadzoruje Program.

  DOBRA LOKALIZACJA

  "Echo Dnia" dotarło do dokumentu. W obszernym uzasadnieniu do wniosku jego autorzy przedstawiają argumenty przemawiające za zlokalizowaniem w Obicach Centralnego Portu Lotniczego. Pierwszy to lokalizacja. Tu podkreśla się stosunkowo niewielkie oddalenie od Warszawy, Krakowa czy Katowic oraz położenie między drogami krajowymi (73, 74 i 7) oraz przy linii kolejowej numer 8 Warszawa-Kraków. Zdaniem autorów wniosku dodatkowym atutem jest także dostępność 2000 hektarów należących do Skarbu Państwa, które stanowią "ogromny potencjał rozwojowy".

  To wszystko, jak zaznaczono we wniosku, "stwarza wyjątkową obecnie szansę zbudowania centrum logistycznego, jakim ten region Europy obecnie nie dysponuje. Trudno przecenić znaczenie takiego ośrodka dla gospodarki nie tylko regionu, ale też całego kraju" - czytamy. Władze Kielc przekonują ponadto, iż z uwagi na skomplikowane i długotrwałe procedury związane z uzyskaniem uzgodnień i zezwoleń budowa CPL pomiędzy Warszawą a Łodzią będzie trudna albo w ogóle niemożliwa.

  KOSZTY INWESTYCJI

  We wniosku wymieniono dokumenty opracowane na potrzeby budowy lotniska w Obicach. Przypomniano także, iż wykupiono 530 hektarów terenów. Jak czytamy w piśmie, do końca 2013 roku planuje się uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych - tu chodzi przede wszystkim o decyzję środowiskową, która wciąż nie została rozpatrzona przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

  Według władz miasta, gdyby tylko pojawiła się szansa uzyskania finansowania dla projektu, budowę można by rozpocząć już w 2014 roku, a zakończyć w 2018 roku bez względu na to, czy zapadnie decyzja o realizacji etapu "0" (droga startowa 2800 metrów, tymczasowy terminal dla maksimum 1,5 miliona pasażerów rocznie), czy też etapu "I" (4,5 miliona pasażerów, terminal Cargo z płytą postojową i bocznicą kolejową z linią numer 8). Według szacunków autorów wniosku, koszt realizacji etapu "0" wynosi 600 milionów złotych, natomiast etapu "I" - około 800. Docelowo jeszcze przed rokiem 2025 obszar portu mógłby zostać powiększony do 2000 hektarów.

  Jak podkreślają władze miasta, do pełnego wykorzystania potencjału nowego lotniska niezbędne będzie wykonanie inwestycji infrastrukturalnych - przebudowy drogi krajowej numer 73 do parametrów ekspresowej, budowy "siódemki" na odcinku Kraków-Warszawa czy modernizacji linii kolejowej numer 8.

  WSPARCIE OD POLITYKÓW

  Najważniejszym, według wnioskodawców, efektem stworzenia portu w Obicach będzie "przygotowanie krajowej infrastruktury na wzrastające zapotrzebowanie na usługi transportu lotniczego". W tym kontekście przywołano zapisy rządowej Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku. Zawarte tam prognozy ruchu lotniczego w Polsce mówią, że roczna liczba pasażerów wzrośnie z 30,4 milionów w 2015 roku do 78,2 milionów w 2035 roku.

  Te zdane, jak mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski, wskazują, że budowa lotniska w Obicach ma głęboki sens. - Plany miejscowe w innych gminach w Polsce uniemożliwiają rozbudowę istniejących bądź budowę nowych portów lotniczych. U nas warunki do takiej inwestycji są doskonałe. Jeśli uda nam się zrobić pierwszy etap, mamy możliwość zbudować największy port w Polsce, a potem centrum logistyczne dla Europy Środkowo-Wschodniej. To materiał do przemyśleń i działania dla świętokrzyskich posłów. Liczę na ich wsparcie - mówi Wojciech Lubawski.

  CO NA TO POLITYCY?

  Czy świętokrzyscy parlamentarzyści będą wspierać projekt budowy Centralnego Portu Lotniczego pod Kielcami?

  Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Platformy Obywatelskiej: - Nie mamy informacji ze strony Ministerstwa Skarbu Państwa, na jakiego typu inwestycje realizowane w ramach programu "Inwestycje Polskie" będzie kładziony nacisk. Spytam ministra Budzanowskiego, czy projekt lotniska w Obicach ma szansę na finansowanie z tego Programu. Należałoby także zorganizować spotkanie z prezydentem poświęcone omówieniu szczegółów zasadności realizacji tej inwestycji.

  Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości: - Oczywiście, że tak. Posiadanie takiej centralnej instytucji byłoby dumą województwa. Pan prezydent Lubawski jest, jak sam o sobie mówi, wizjonerem z pasją i będzie miał mocne wsparcie z naszej strony.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (137)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (137) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018