Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Bodzentyna wypięknieje

Paweł WIĘCEK
Burmistrz Marek Krak marzy, by w kilku miejscach wyeksponować mury ratusza układając na płycie rynku szklane płyty.
Burmistrz Marek Krak marzy, by w kilku miejscach wyeksponować mury ratusza układając na płycie rynku szklane płyty. Łukasz Zarzycki
Po rewitalizacji ma być wizytówką miasta i przyciągać turystów. Trwa remont Górnego Rynku. Jest pomysł na ciekawe pokazanie murów starego ratusza.

Historia ratusza w Bodzentynie

Historia ratusza w Bodzentynie

Opowiada doktor Czesław Hadamik, archeolog z firmy Archo-Bis Pracownia Badań i Studiów Archeologicznych, Historycznych i Konserwatorskich: - Ratusz w Bodzentynie został ufundowany przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego. Jego budowa rozpoczęła się około 1654 roku. W 1670 roku obiekt przekazano miastu. Budynek był okazały. Jego rozmiary to 12 na 19 metrów. Był murowany z kamienia i z cegły na zaprawie gliniasto-wapiennej, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacyjny z wieżą. Wieża z zegarem według pomiarów z początku XVIII wieku sięgała 8 metrów ponad piętro, czyli była dosyć wysoka. Biskup krakowski w akcie fundacyjnym zaznaczył, że oddaje ratusz mieszczanom chcąc ich zachęcić do odbudowy domów po potopie szwedzkim. Ratusz był siedzibą burmistrza i sądu grodzkiego. Z opisów z początku XIX wieku wiadomo, że w tym czasie zaczął się rozsypywać. W latach 20. XIX wieku rozważano kwestię remontu lub budowy nowego ratusza. Ani jedno, ani drugie nie zostało zrealizowane i ostatecznie około 1826 roku budynek został rozebrany.

Nowy plac będzie gotowy do końca przyszłego roku. Pojawią się na nim podświetlone wodotryski, stylowe lampy i ławeczki oraz azyle zieleni, znikną szpecące widok druty elektryczne. Władze miasta chcą w oryginalny sposób wyeksponować mury dawnego ratusza.

Roboty na Górnym Rynku rozpoczęły się 23 sierpnia. Aktualnie na terenie budowy pracują archeolodzy. Centymetr po centymetrze odsłaniają znajdujące się pod powierzchnią placu fundamenty starego ratusza, który od 1670 roku do pierwszej połowy XIX wieku był siedzibą władz miejskich oraz sądu grodzkiego.

FUNDAMENTY POD SZYBĄ

Marek Krak, burmistrz Bodzentyna, marzy o tym, by wyeksponować najciekawsze fragmenty murów. - W tych miejscach planujemy położyć szklane płyty, po których będzie można chodzić i podziwiać fundamenty naszego ratusza. Musimy to tylko skonsultować z wojewódzkim konserwatorem zabytków - mówi Krak.

- Byłaby to bardzo ciekawa rzecz, w małych miasteczkach raczej niespotykana - chwali pomysł Stefan Rachtan, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna.

PODŚWIETLANY WODOTRYSK

W ramach rewitalizacji płyta Górnego Rynku zostanie wykonana z kostki granitowej, a ulice Słoneczna, Licealna i Krzywa, które wiodą w kierunku zamku - z kamiennego bruku. Mieszkańcy i turyści będą mogli odpocząć na stylowych ławeczkach. Na sporej części placu powstaną azyle zieleni. Jedną z atrakcji będzie podświetlany wodotrysk.

Burmistrza Kraka cieszy jeszcze jednak rzecz. - Znikną druty elektryczne i telefoniczne. Kable zostaną schowane pod ziemię - mówi.

Przebudowa Górnego Rynku to najważniejsze inwestycja w tej kadencji samorządu. - Chcemy ożywić turystykę i przenieść tu życie kulturalne. Po wykonaniu przedsięwzięcia zorganizujemy na nowym placu Dni Bodzentyna - dodaje Marek Krak.

Koszt inwestycji wyniesie nieco ponad 8 milionów złotych, z czego 5,6 milionów to dofinansowanie z funduszy unijnych. Przebudowa Górnego Rynku potrwa do końca 2013 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie