Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy z nowym tarasem widokowym. Zobacz zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Taras widokowy Centrum w Czarncy ma od niedawna balustradę z elementami heraldycznymi Hetmana Stefana Czarnieckiego.
Taras widokowy Centrum w Czarncy ma od niedawna balustradę z elementami heraldycznymi Hetmana Stefana Czarnieckiego. UG Włoszczowa
Taras widokowy Centrum Edukacji i Kultury imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy doczekał się ozdobnej balustrady z herbem rodowym wodza (Łodzia) i buławami.

Wykonawcą jest włoszczowska firma HM Complex Hubert Trojszczak. Koszt to 18.204 złote.

Czarnca to mała miejscowość o wielkich tradycjach. Tu urodził się hetman Stefan Czarniecki. To właśnie jego Józef Wybicki pisząc pieśń legionów - współczesny hymn Polski - wymienił obok Henryka Dąbrowskiego i Napoleona Bonaparte. Czarniecki "dla ojczyzny ratowania rzucił się przez morze". Był hetmanem polnym koronnym, wojewodą ruskim i kijowskim. W czasie potopu szwedzkiego wsławił się odważnymi działaniami przeciw wojskom króla Szwecji. Spoczywa w miejscowym kościele parafialnym. Parafia w Czarncy przechowuje pamiątki po wodzu. Ale nie tylko ona.

Jedyne takie w Polsce miejsce pamięci Hetmana - Centrum Edukacji i Kultury w Czarncy powstało w latach 2013-2014. Zobaczymy tu eksponaty z czasów, w których żył, między innymi klęcznik, który należał do Stefana Czarnieckiego czy czaprak zdobyty na królu szwedzkim Karolu X Gustawie, pochodzący z konia władcy, a zdobyty przez żołnierzy Hetmana w marcu 1656 roku pod Jarosławiem.

Eksponaty w centrum edukacji w Czarncy gromadzono od ponad 40 lat, w większości to zbiory i repliki Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego, zakupione również dzięki środkom gminy Włoszczowa. Można niemal dotknąć miecz, buławę, zobaczyć zabytkowe stroje XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, szwedzkiego żołnierza, zabytki sakralne. Przyjeżdżają tu goście nawet z Chin, Stanów Zjednoczonych, Bułgarii, Belgii. Tu odbywają się zjazdy Hetmańskich grup rekonstrukcyjnych czy wojskowych formacji. Centrum jest miejscem, które przyciąga nie tylko turystów, ale też uczniów, ich rodziców i nauczycieli z gminy Włoszczowa. Ma doskonałe zaplecze konferencyjne. Teraz spotkania będą mogły odbywać się na bezpiecznym tarasie widokowym.

- Centrum wciąż poszukuje kolejnych eksponatów, podbija serca wielu miłośników historii i wciąż czeka na gości, których wita sam Czarniecki dłuta profesora Mariana Koniecznego. Zapraszamy! - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie