Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi zaprasza turystów

Beata KWIECZKO
Grzegorz Gałecki (z lewej) i Dariusz Róg pokazywali, jak w pierwszych wiekach naszej ery wyglądała produkcja żelaza w piecach dymarskich.
Grzegorz Gałecki (z lewej) i Dariusz Róg pokazywali, jak w pierwszych wiekach naszej ery wyglądała produkcja żelaza w piecach dymarskich. Aleksander Piekarski
Jak parzyło się zioła, produkowało mikstury i wytapiano żelazo w piecach dymarskich mogli dowiedzieć się ci, którzy w weekend majowy odwiedzili Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi. Sezon turystyczny został rozpoczęty.

[galeria_glowna]
1 maja w Centrum Kulturowo-Archeologicznym przy ulicy Świętokrzyskiej w Nowej Słupi odbyło się uroczyste otwarcie sezonu turystycznego. Na każdego, kto przyszedł do centrum czekało mnóstwo atrakcji. Można było zobaczyć, jak wyglądały dawne chaty, dowiedzieć się, jak parzyło się zioła, produkowało różne mikstury, wytapiało żelazo w piecach dymarskich. Turyści zwiedzali też zakład garncarski, tkacki, szewski i brali udział w turnieju łuczniczym. Szczególnie zachwycone były dzieci.

POMAGAŁY DZIECI

- Pomagały mielić zioła i próbowały przygotowanych naparów - mówi Wiesława Wójcik, która pokazywała najmłodszym, na czym polegała praca zielarki.

Najmłodsi z zaciekawieniem przyglądali się też produkcji żelaza, którą na stanowisku dymarskim przedstawiali panowie Grzegorz Gałecki i Dariusz Róg. Później próbowali samodzielnie wytwarzać cegły.

Centrum Kulturowo-Archeologiczne można zwiedzać codziennie w godzinach od 9 do 17. Ceny biletów wynoszą 6 złotych cały i 4 złote ulgowy. Oprócz tego istnieje możliwość nabycia biletów grupowych, które kosztują odpowiednio 5,50 i 3,50 złotych.

WARSZTATY EDUKACYJNE

Oprócz tego w dniach 23-25 maja w centrum odbywać się będą warsztaty edukacyjne "Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery".

- Zapraszamy wszystkich zainteresowanych poznawaniem tradycji, kultury i życia naszych przodków zamieszkujących ziemię świętokrzyską dwa tysiące lat temu do uczestnictwa w tej żywej lekcji historii - zachęca Piotr Sepioło, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach.

Cena warsztatów wynosi 8 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie