MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum w Podzamczu Chęcińskim zaplanowało rok. Zobacz ciekawe plany

Lidia Cichocka
Projekty badawcze poświęcone nowotworom, prestiżowe wydarzenia i imprezy, a także promocja – to główne cele Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim na ten roku. Placówka ma na ten cel 1,7 miliona złotych.

Centrum skupia: Biobank, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Publiczny Bank Komórek Macierzystych, Centrum Konferencyjne oraz tereny inwestycyjne. Michał Piast, dyrektor centrum, chce w tym roku bardzo szeroko promować swą firmę. - Zauważamy, że wśród gości Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest coraz więcej osób, grup z innych województw. Bardzo nas to cieszy i chcemy te tendencje utrzymać, reklamując się w województwach lubelskim, podkarpackim, śląskim, łódzkim.

Dyrektor twierdzi, że można to zrobić niewielkim nakładem. – Sami przygotowujemy folder ze zdjęciami z drona. Te materiały roześlemy w Polskę. Dyrektor liczy też, że w promowaniu wspomoże go Regionalna Organizacja Turystyczna, która ma wspierać chęciński klaster turystyczny. - Wszystkie firmy i instytucje należące do klastra są bardzo zdeterminowane, planujemy wspólne przedsięwzięcia – zaczniemy od majówki na rozpoczęcie sezonu turystycznego – wyjaśnia dyrektor.
Główną atrakcją jest Centrum Nauki da Vinci, które poza stałą wystawą „Człowiek – niezwykłą maszyną” zaprasza na wystawy czasowe oraz warsztaty tematyczne. Centrum chce się angażować w działalność edukacyjną, raz w miesiącu mają się tu odbywać duże otwarte imprezy.

- Już rozmawiamy na temat propagowania slowfoodu, zastanawiamy się nad wybudowaniem szklarni i uprawami na polu obok, nad organizowaniem śniadań na trawie i konkursów – dodaje dyrektor. O pieniądze chce wystąpić do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Bardzo ważnym aspektem działalności i zarazem promocji są duże prestiżowe wydarzenia. – Zapraszamy w tym roku na Festiwal Naukowy E(x)plory, ERC European Rover Challenge, imprezę, która zdobyła wiele nagród i cieszy się ogromnym uznaniem - podkreśla Michał Piast. - Chcemy też podtrzymywać tradycje miejsca i przypominać Jana III Sobieskiego. Ubiegłoroczna impreza jemu poświęcona bardzo się podobała, więc powtórzymy ją, do udziału zaprosimy województwa podkarpackie i lubelskie.
Działający tu Biobank pobiera krew pępowinową. – Szukamy sposobów obniżenia kosztów, bo tylko tak możemy zwiększyć liczbę próbek, obecnie możemy przyjmować cztery dziennie, z dwóch kieleckich szpitali. Jeśli uda się, to będziemy mogli oferować pobieranie krwi także poza Kielcami.

Poza działalnością Publicznego Banku Komórek Macierzystych w Biobanku prowadzi także badania naukowe. W październiku Biobank uzyskał pozytywną opinię Komisji Bioetycznej (przy Świętokrzyskiej Izbie Lekarskiej w Kielcach) na realizację trzech projektów naukowo-badawczych. Pracownicy Biobanku mają zbadać stan zdrowia kobiet w okresie okołoporodowym w naszym województwie, zidentyfikować pod kątem mikrobiologicznym powszechne zakażenia krwi pępowinowej oraz określić, jak wpływa proces mrożenia na przeżywalność oraz lekooporność bakterii. Kolejny z projektów dotyczy oznaczenia stężenia czynników wzrostu w osoczu krwi pępowinowej w celu określenia jego ewentualnej przydatności w ortopedii. – Chcemy potwierdzić lub zaprzeczyć teorii, że ma ona pozytywny wpływ na leczenie – dodaje dyrektor.

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne wspólnie z partnerami złożyło także dwa wnioski do prestiżowego programu badawczego STRATEGMED, realizowanego poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. - Wnioski przeszły pozytywnie ocenę formalną, w lutym poznamy decyzję – mówi Michał Piast. Oba projekty dotyczą badań nowotworów, między innymi opracowania małoinwazyjnej diagnostyki badania rozwoju glejaka przez badania krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie