Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chce odwołania radnej powiatowej, bo jego zdaniem nie mieszka tam gdzie powinna

Michał LESZCZYŃSKI
Jolanta Magierowska, radna Rady Powiatu Opatowskiego kadencji 2010-2014.
Jolanta Magierowska, radna Rady Powiatu Opatowskiego kadencji 2010-2014. Michał Leszczyński
Wygaszenia mandatu radnej powiatu opatowskiego Jolanty Magierowskiej żąda Krzysztof Soczewiński, prezes stowarzyszenia "Powiat Opatowski-Lepsze Jutro".

Według Soczewińskiego radna Magierowska od dawna na stałe nie zamieszkuje w powiecie opatowskim, lecz, jak podkreśla prezes, w powiecie lipskim (województwo mazowieckie).

Krzysztof Soczewiński, mieszkaniec Tarłowa powołuje się na Kodeks Cywilny, którego 25 artykuł mówi, że miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

- O miejscu zamieszkania decydują występujące łącznie dwie przesłanki faktyczne: przebywanie w znaczeniu fizycznym w określonej miejscowości i zamiar stałego w niej pobytu - podkreśla Soczewiński. - Pani Magierowska zamieszkuje w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim w Woli Pawłowskiej, gdzie jest współwłaścicielką domu na działce oraz prowadzi gospodarstwo rolne. Podejrzewamy, że pani Jolanta Magierowska nie dopełniła obowiązku meldunkowego na terenie gminy Solec i dalej widnieje w ewidencji gminy Tarłów - dodaje.

Wniosek o wezwanie Rady Powiatu Opatowskiego do wygaszenia mandatu radnej powiatowej trafił już do Bożentyny Pałki - Koruby, wojewody świętokrzyskiego.

- Wystąpiliśmy do Rady Powiatu Opatowskiego o zajęcie stanowiska w tej sprawie - informuje Agata Wojda, rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Co wspólnego z Radą Powiatu ma wojewoda? Gdyby rzeczywiście Soczewiński miał rację, Rada Powiatu Opatowskiego powinna Jolancie Magierowskiej wygasić mandat. Co wówczas, gdy tego nie zrobi? - Wtedy wojewoda jako organ nadzorczy wyda zarządzenie za radnych, mające taką samą moc prawną. Oczywiście wyda wtedy, gdy zajdą przesłanki faktyczne - mówi Agata Wojda.

Zbigniew Wołcerz, przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego powiedział, że od wojewody na razie nie dostał żadnego pisma w sprawie Jolanty Magierowskiej. - Wróciłem po urlopie. Muszę się zorientować - twierdzi przewodniczący.

Tymczasem Jolanta Magierowska odpiera zarzuty Soczewińskiego. - Cały czas mieszkam w Tarłowie przy ulicy Sandomierskiej 3 i jestem tutaj zameldowana - mówi radna. - Od 1986 roku z mężem mamy gospodarstwo rolno - sadownicze w Woli Pawłowskiej.

Magierowska udziela się charytatywnie.

- Wydaliśmy już z Banku Żywności dary dla 1430 osób. Zaraz zaczniemy wydawać kolejne paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących - podkreśla radna, jednocześnie członek zarządu powiatu opatowskiego. - Moja działalność nie podoba się kilku osobom i lada moment ataki będą jeszcze mocniejsze. Wcześniej do Rady Gminy i na posła do Sejmu startowałam też jako mieszkanka gminy Tarłów. Tak samo zamierzam startować w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Jolanta Magierowska do Rady Powiatu Opatowskiego startowała w wyborach samorządowych w 2010 roku z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie została wybrana. Jednak do rady weszła za Leszka Walczyka, którego wybrano radnym powiatowym i wójtem gminy Tarłów. Po objęciu przez Walczyka fotela wójta Tarłowa przestał być radnym. Na jego miejsce weszła Jolanta Magierowska mająca najwięcej głosów na liście po Walczyku. W październiku 2012 roku Roman Szular, sekretarz Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej poinformował, że od lipca 2012 roku Jolanta Magierowska nie jest członkiem tej partii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie