Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chęciny będą mieć swoją drużynę rycerską. Już kompletują broń i przyodziewek

Lidia CICHOCKA [email protected]
Grzegorz Orawiec tak jak pozostali rycerze z chęcińskiego zamku będzie uczył się strzelać z łuku.
Grzegorz Orawiec tak jak pozostali rycerze z chęcińskiego zamku będzie uczył się strzelać z łuku.
Promocja miasta przez drużynę rycerską nawiązującą do średniowiecznych tradycji warowni górującej nad miastem, jest jednym z oryginalniejszych i zapewne dlatego został tak dobrze przyjęty.

Komisja oceniająca wnioski o dofinansowanie projektów złożone w ramach "Odnowy i rozwoju wsi" nie miała wątpliwości, że warto zainwestować w ten złożony przez gminę Chęciny.

W krótkim czasie przeprowadzono casting wybierając 8 rycerzy, 6 dam i 4 giermków. - Szukaliśmy ludzi młodych, związanych z Chęcinami chcących się uczyć i bawić - mówi Grzegorz Orawiec odpowiadający za promocję gminy, który także przeszedł pomyślnie egzamin na rycerza.

DRUŻYNA JAK SIĘ PATRZY

Gmina dostała na stworzenie drużyny 163 tys. zł. - Dzięki temu mogliśmy zamówić broń i ubranie dla wszystkich - mówi Orawiec przyznając, że szukanie firm zajmujących się taką produkcją trwało, ale udało się znaleźć profesjonalistów. - Wszyscy byli mocno zdziwieni rozmiarem zamówienia. Nie zdarza się bowiem by ktoś kupował za jednym zamachem wszystko. Drużyny kompletują uzbrojenie i stroje latami. Są to przecież rzeczy i kosztowne i pracochłonne. To są repliki prawdziwych strojów i prawdziwego oręża - mówi Orawiec.

Szaty są szyte na miarę i krawiec przyjechał by pomierzyć panie i panów. Każdy dostanie kompletny strój od bielizny przez buty, szaty wierzchnie po nakrycie głowy. Rycerze otrzymają zbroje. - Widzieliśmy, że były one wykonywane ze stali różnej grubości, my wybraliśmy tę cieńszą by dało się w niej ruszać - wyjaśnia Orawiec. Rycerz dysponować będzie także mieczem, łukiem, a drużyna będzie w posiadaniu namiotu, zestawu kuchennego. Wszystko powinno być gotowe na początku maja.

TERAZ CZAS NA NAUKĘ

Zanim damy i rycerze przyobleką historyczne stroje, muszą nauczyć się wielu rzeczy. Na szkolenie gmina razem z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Chęcińskiej złożyła wniosek i dostała pieniądze na zorganizowanie warsztatów szermierki, tańca dawnego i strzelania (180 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych). Na projekt "Tańcem i mieczem, czyli nowe, oryginalne kwalifikacje Drużyny Rycerskiej Ziemi Chęcińskiej", przyznano blisko 50 tys. zł.

- Właśnie szukamy nauczycieli i po świętach chcemy ruszyć ze szkoleniem - dodaje Orawiec. Pierwszy raz pokażemy się na Dniach Chęcin, a potem chcemy służyć regionowi. Na pewno pojedziemy pod Grunwald by wziąć udział w bitwie.
Gmina chce powołać stowarzyszenie, które przejmie drużynę, będzie ją prowadziło i na niej zarabiało, bo jest szansa, że dzięki pokazom chęcińskie rycerstwo się utrzyma, a może i zacznie rozwijać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie