Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chemia dla maturzystów

Dorota Klusek [email protected]
Anna Kozłowska - absolwentka chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, podyplomowo na tej uczelni ukończyła matematykę z podstawami informatyki.
Anna Kozłowska - absolwentka chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, podyplomowo na tej uczelni ukończyła matematykę z podstawami informatyki.
Dziś na naszej stronie do pobrania testy z zadaniami przygotowującymi do matury pisemnej z chemii - poziom podstawowy i rozszerzony.

Doświadczenia i schematy do nich, obserwacje i wnioski, wyliczenia matematyczne i współczynniki chemiczne - brzmi strasznie? Ale matura z chemii wcale taka nie jest. Jak ją zdać? Posłuchaj naszych rad i sprawdź, czy sobie poradzisz.

NA CZYSTO I TYLKO JEDNA

- Uczeń, który rzetelnie pracuje na lekcjach, przygotowuje się do nich, poradzi sobie z maturą pisemną z chemii - uważa Anna Kozłowska, autorka naszego zestawu ćwiczeń maturalnych z chemii. - Natomiast matura na poziomie rozszerzonym wymaga już dodatkowej, samodzielnej pracy. Sam powinien się zagłębiać w dodatkowe podręczniki, szukać nowych informacji.

Materiał powtórzony, czas zdać maturę. Na napisanie poziomu podstawowego, uczniowie będą mieli 120 minut, zaś na poziom rozszerzony nieco więcej, 150. W tym czasie uczniowie zmierzą się z zadaniami, sprawdzającymi wiedzę i umiejętności oraz ich zastosowanie w praktyce.

Ale forma egzaminu narzuca pewne zasady, których trzeba przestrzegać. Jakich? O to zapytaliśmy naszego eksperta. - Pytania zamknięte wymagają podania tylko jednej poprawnej odpowiedzi. Czasami uczniowie zastanawiając się, nie będąc pewnymi, zakreślają kilka. W takim przypadku, nawet jeśli wśród nich będzie ta dobra, nie otrzymają punktu za żadną. Egzaminator nigdy nie wybiera poprawnego rozwiązania, lepiej więc, nawet nie wiedząc, zakreślić tylko jedną - uczula Anna Kozłowska.

- Egzaminator także nie czyta brudnopisu, i zapisy w nim wykonane nie podlegają ocenie. Jeżeli jednak tak się, zdarzy, że w wyniku niepoprawnych obliczeń, przekreśleń, zabrakło maturzyście miejsca w arkuszu, to może je zapisać w brudnopisie, ale musi o tym poinformować w arkuszu.
DOBRY RYSUNEK

Poruszając sprawy czysto techniczne, jeszcze jedna wskazówka. Arkusza nie wypełniamy ołówkiem, bo te ćwiczenia nie będą oceniane. Kolejna uwaga będzie czysto matematyczna: - W obliczeniach wymagane jest poprawne zaokrąglanie wyników liczbowych - podkreśla nauczycielka.

Ale chemia to przede wszystkim doświadczenia i te zawsze muszą być opatrzone poprawnie wykonanym rysunkiem, schematem. - Nawet jeżeli spostrzeżenia i wnioski będą poprawne, a doświadczenie zostanie niewłaściwie zaprojektowane, wówczas uczeń nie otrzymuje żadnego punktu - informuje Anna Kozłowska. - Z kolei utratę cennej noty może spowodować niewłaściwy dobór lub brak współczynników w równaniu reakcji.

WAŻNA JEDNOASTKA

Pamiętać także warto o tym, by w ćwiczeniach obliczeniowych wyprowadzić jednostkę. To bardzo ważny element w zadaniach z chemii, za którego brak można stracić punkty. A na pewno nie przysporzą ich dodatkowe komentarze, które wykraczają poza zakres polecenia. One nie podlegają ocenie.

Tyle naszych rad. Chcesz sprawdzić, czy sobie poradzisz na maturze z chemii, rozwiąż nasz test. W środku zestaw ćwiczeń zarówno dla tych, którzy zdają maturę na poziomie podstawowym, jaki i rozszerzonym.

Edukacyjną akcję "Echo Dnia" prowadzi wspólnie z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie