Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chmielnik nagrodzony w Krakowie

Marek Maciągowski
Od lewej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski prof. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz zarządu Klubu "Przymrze”, przewodniczący , ks. Franciszek Siarek, probszcz Chmiel-nika i burmistrz Jarosław Zatorski
Od lewej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski prof. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz zarządu Klubu "Przymrze”, przewodniczący , ks. Franciszek Siarek, probszcz Chmiel-nika i burmistrz Jarosław Zatorski Marek Maciągowski
Miasto i gminę Chmielnik wyróżniono za inicjatywy społeczne na rzecz pojednania chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego

Nagrodę przyznano między innymi za organizację "Spotkań z kulturą żydowską" oraz wieloletnie, intensywne kontakty z dawnymi żydowskimi współobywatelami i współpracę z nimi przy renowacji zabytków i projektach edukacyjnych.

Prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski w obecności kardynała Stanisława Dziwisza i kardynała Franciszka Macharskiego oraz czterech rabinów wygłosił laudację na cześć społeczności Chmielnika - laureata nagrody imienia księdza Stanisława Musiała, przyznanej po raz pierwszy za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego.

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała

jest przyznawana corocznie za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego, w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania. Została ustanowiona przez krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów ,,Przymierze", które uważa ks. Musiała za swego patrona. Fundatorami Nagrody są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Prezydent Miasta Krakowa. Laureatami pierwszej edycji Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, przyznanej za rok 2008, zostali: profesor Jan Błoński oraz Miasto i Gmina Chmielnik. Zmarły 5 marca 2004 r. ks. Stanisław Musiał był filozofem, wieloletnim publicystą "Tygodnika Powszechnego", orędownikiem współpracy katolicko-żydowskiej, członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Za opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" tekst "Czarne jest czarne", w którym apelował, by hierarchia Kościoła zareagowała na antysemickie wypowiedzi niektórych duchownych otrzymał nagrodę "Grand Press" w kategorii publicystyki (1998). Był laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej przyznawanej osobom badających stosunki polsko- żydowskie i wkład polskich Żydów w kulturę polską.

- Społeczność Miasta i Gminy Chmielnik, dzięki światłym inicjatywom burmistrza Jarosława Zatorskiego oraz księdza proboszcza Franciszka Siarka, pokazała, jak ubogacające i przemieniające może być poznawanie i celebrowanie wielokulturowych korzeni naszych "małych ojczyzn" - mówił prezydent Krakowa w auli Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się podczas międzynarodowej konferencji "Dialog katolicko-żydowski: droga za nami, droga przed nami". Pozytywny przykład Chmielnika podał też kardynał Stanisław Dziwisz, który w swoim wystąpieniu w wystąpieniu podjął wątki nauczania Jana Pawła II, nawołujące do wzajemnego pojednania i dialogu między katolikami i żydami. Przypomniał, że antysemityzmu papież "nie wahał się nazwać grzechem".

- Ze wstydem dostrzegamy, że pomimo jednoznacznego nauczania ostatnich papieży, nie wszyscy wśród nas potrafili przezwyciężyć w sobie uprzedzenia, zadawnione urazy i szkodliwe stereotypy. Jako że dialog zobowiązuje do całkowitej szczerości, nie możemy nie dostrzegać, że ciągle przed nami pozostaje zadanie przerwania kręgu wzajemnej niechęci, która zatruwa nasze relacje. Z całą pewnością wykorzenienie wzajemnych uprzedzeń i przeciwstawianie się nawet ich jednostkowym przejawom jest jednym z warunków pełnego - W takich miejscach, gdzie nie ma w ogóle przedstawicieli społeczności żydowskiej, a pozostały tylko żydowskie groby i pamięć, czasem trudna, szczególnie potrzebni są ludzie dobrej woli. W takich miejscach szczególnie godne pochwały są wszelkie wysiłki dla przeciwstawiania się starym uprzedzeniom i budowania dobra - mówił w czasie konferencji kard. Stanisław Dziwisz.

O perspektywach dialogu mówili też rabin David Rosen prezydent Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Kontaktów Międzyreligijnych, ks. prof. John Pawlikowski, Em. Prezydent Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, prof. Lucia Faltin, University of Cambridge, Center for the Study of Jewish-Christian Relations ks. prof. Tomáš Halík, Prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej oraz naczelny rabn POlski Michael Schudrich.

Ważne wyróżnienie

- To dla nas bardzo ważne wyróżnienie. Znakomite osoby dostrzegły to, co od kilku lat dzieje się dobrego w Chmielniku. Na nagrodę imieniem księdza Musiała zapracowało bardzo wiele osób zaangażowanych o organizację naszych spotkań z kulturą żydowską. To, że nagroda została wręczona na tak ważnej międzynarodowej konferencji, na której o naszym mieście powiedziano tak wiele dobrego, dodatkowo sprawiło nam ogromną satysfakcję - mówi burmistrz Chmielnika Jarosław Zatorski.

Nagroda zostanie przeznaczona na wyjazd grupy młodzieży z Chmielnika do Ziemi Świętej. Wyjazd jest nagrodą dla uczniów i nauczycieli, którzy angażują się w przygotowania spotkań z kulturą żydowską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie