Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba za granicą - jakie usługi medyczne są bezpłatne?

Marzena SMORĘDA
Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ z pewnością przyda się podczas zagranicznego wyjazdu.
Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ z pewnością przyda się podczas zagranicznego wyjazdu. archiwum
Jeśli zamierzamy spędzić wakacje w innym państwie Unii Europejskiej, musimy liczyć się z tym, że za niektóre usługi dotyczące opieki lekarskiej, trzeba będzie zapłacić.

Karta ubezpieczeniowo-rabatowa EURO<26

Karta ubezpieczeniowo-rabatowa EURO<26

Posiadać ją może każdy, kto ukończył 7 lat, ale nie prze-kroczył 30 roku życia. By móc się nią posługiwać nie jest wymagany status studenta, ani ucznia.

Najpopularniejsza karta EURO<26 CLASSIC to wersja podstawowa - zawiera całoroczne ubezpieczenie na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków, na kwotę 5000 euro oraz pokrycia kosztów leczenia do wysokości 60.000 euro na całym świecie (bez obszaru Stanów Zjednoczonych i Kanady) oraz odpowiedzialności cywilnej (OC) na sumę 20.000 euro.

W każdym kraju Unii Europejskiej obowiązuje odrębny system ochrony zdrowia. We wszystkich państwach Wspólnoty są pobierane opłaty za pierwszą wizytę u lekarza rodzinnego, za każdy dzień pobytu w szpitalu czy wypisanie recepty lub transport sanitarny. Przed wyjazdem za granicę warto wiedzieć, jakie opłaty są pobierane w poszczególnych krajach. Informacje są dostępne na stronie internetowej www.nfz.gov.pl.

Nie za każdą usługę medyczną oznacza Polak na wakacjach za granicą będzie musiał zapłacić. Większość należy do usług gwarantowanych, czyli finansowanych ze środków publicznych. Aby nie płacić za nie, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim przed wyjazdem należy wyrobić w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, czyli EKUZ. Potwierdza ona prawo do korzystania ze świadczeń medycznych na koszt NFZ na za-sadach obowiązujących w kraju, w którym aktualnie przebywa polski turysta. Jeżeli na urlopie w obcym kraju przeziębimy się, to możemy skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego. Należy jednak upewnić się, czy ma on umowę z publicznym płatnikiem. Jeżeli ma taką umowę, to przed wizytą należy okazać EKUZ.

Może się jednak okazać, że lekarz, mimo okazania karty, będzie domagał się zapłaty. Wtedy można albo poszukać innego świadczeniodawcy, albo zapłacić za usługę, wziąć rachunek i domagać się zwrotu niesłusznie poniesionych kosztów po powrocie do Polski.

Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, jak chociażby w przypadku dzieci i młodzieży kartę ubezpieczeniowo-rabatową EURO<26.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie