Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzest Polski czy chrzest Mieszka? Jak, gdzie, kiedy?

KK
Doktor Sylwia Konarska-Zimnicka
Doktor Sylwia Konarska-Zimnicka Krzysztof Krogulec
Według źródeł historycznych chrzest, który w 966 roku przyjął Mieszko I i jego najbliżsi, nie miał charakteru masowego w związku z czym nie był to chrzest Polski jako całości- mówiła dr Sylwia Konarska-Zimnicka z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podczas spotkania z kielecką młodzieżą.

Prelekcję zatytułowaną " Chrzest Polski czy chrzest Mieszka? Jak? Gdzie? Kiedy?" zorganizowano w przededniu 1050 rocznicy tego wydarzenia w klubie Ziemowit, przy ulicy Mieszka I w Kielcach.

-Niestety informacje źródłowe, którymi dysponują historycy na temat tego niezwykle ważnego wydarzenia są bardzo okrojone- kontynuowała prelegentka- W drugiej połowie X wieku można mówić o państwie gnieźnieńskim, państwie Polan, państwie Mieszka I, ale nie o Polsce. Nie wiemy gdzie doszło do chrztu, wiemy tylko prawdopodobnie kiedy to było.

We wczesnym chrześcijaństwie do grona nowo ochrzczonych przyjmowano w szczególnym okresie, w dzień poprzedzający zmartwychwstanie Jezusa. Zatem najprawdopodobniej chrzest Mieszka odbył się w Wielką Sobotę 966 roku, która tego właśnie roku przypadała na 14 kwietnia.

Najstarsze źródła, czyli roczniki- kapitulny krakowski, miechowski, wielkopolski czy świętokrzyski- wspominają bardzo lakonicznie rok 965, gdy Dobrawa przybywa do Polski i rok 966, gdy Mieszko przyjmuje chrzest. Nieco obszerniejsze informacje czerpiemy ze źródeł o charakterze opisowym, przede wszystkim kronik Galla Anonima, Thietmara z Merseburga czy Wincentego Kadłubka, który używa określenia "król Polski i królestwo polskie" co historycznie rzecz biorąc jest nieprawdą, ponieważ Mieszko był księciem.

Nie wiemy, gdzie Mieszko został ochrzczony. Znaleziska archeologiczne w postaci baptysteriów (miejsc do wykonywania obrzędu chrztu) i pozostałości mis chrzcielnych sugerują, że mogło do tego dojść w Poznaniu (Ostrów Tumski) lub na Ostrowie Lednickim (największa z wysp na jeziorze Lednica między Poznaniem a Gnieznem). Przy tym badacze zwracają uwagę, że ochrzczenia Mieszka raczej nie dokonano w miejscu gdzie bez wątpienia sprawowane były kulty pogańskie- wybierano raczej nowe miejsce dla nowo tworzonego państwa chrześcijańskiego.

Kandydat na nowo ochrzczonego wchodził do niecki z wodą i trzykrotnie był w niej zanurzany po czym przywdziewał białą szatę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie