Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekali po Ciekotach i Górach Świętokrzyskich. Bardzo udany rajd Nordic Walking za nami [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Świetna atmosfera i słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom Ciekockiego Ciekania – rajdu Nordic Walking, którego start i meta mieściła się przed dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach.

Ciekockie Ciekanie to jedyna taka impreza w województwie świętokrzyskim. Rajd Nordic Walking rozpoczyna się bowiem w sercu Żeromszczyzny i prowadzi przez najpiękniejsze trasy widokowe gminy Masłów, które opisywał w „Dziennikach” Stefan Żeromski. Jego nazwa nawiązuje do gwarowego ciekania, czyli biegania po łąkach i polach.

Druga edycja rajdu nordic walking organizowanego przez Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotch oraz Kijowe Lejdis z racji wprowadzenia w powiecie kieleckim żółtej strefy odbyła się w nieco zmienionej formie. Start odbywał się w podzielonych grupach, zrezygnowano z oprawy gali medalowej i pokazu salsy, a podczas rozgrzewki przed dworem Stefana Żeromskiego zadbano o zachowanie dystansu.

Do wyboru były dwie trasy. Pierwsza „Spacer Doliną Poetów” o długości 5 km biegła wokół Ciekot, Doliną Wilkowską wśród łąk, pól i ciekockich strug i wymagała od piechurów zaprawy. Druga „Diabelska Pętla” o dystansie 11 km szła przez Pasmo Masłowskie i Grzbiet Krajeński na trasie: Ciekoty - Ameliówka / Przełom Lubrzanki - G. Dąbrówka - Diabelski Kamień – Przełom Lubrzanki – Radostowa – Wymyślona – Ciekoty. Co ciekawe to właśnie tę dłużą wybierano chętniej, a jej pokonanie zajęło piechurom niespełna trzy godziny. W Ciekockim Ciekaniu większość piechurów szła po raz pierwszy! Na trasie nie zabrakło oczywiście mieszkańców gminy Masłów, ale byli również goście z Kielc, Krakowa, Radomia, Częstochowy, czy Śląska.

Organizatorzy zadbali o to, by na starcie można było pożyczyć kijki. Było to możliwe dzięki współpracy z Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach. Na mecie czekały zupy serwowane przez Brzezinianki: świętokrzyski żurek oraz wege zupa warzywna. Na finał każdy z uczestników otrzymał drewniany medal, który wręczała wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk i dyplom od Wojciecha Purtaka, dyrektora „Szklanego Domu”. Nie zabrakło też turystycznych upominków, jakie wręczały Kijowe Lejdis.
Kolejna edycja Ciekockiego Ciekania już za rok. Podobnie jak tegoroczna odbędzie się na początku jesieni.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie