Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa 75. rocznica deportacji getta w Opatowie (ZDJĘCIA)

Michał Kolera
Opatów uczcił pamięć o swoich żydowskich mieszkańcach zamordowanych przez Niemców

ZOBACZ TAKŻE: Kontrola ślubnego orszaku. Policjanci nie złamali prawa

(dostawca: gazetakrakowska.pl)

W niedzielę, 22 października w Opatowie uczczono 75. rocznicę likwidacji przez niemieckich okupantów getta żydowskiego w czasie drugiej wojny światowej. Obchody Opatowskiego Dnia Pamięci rozpoczęły się w kościele Ojców Bernardynów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uroczystą Mszą Świętą w intencji ofiar deportacji.

Organizatorem dalszej części obchodów było Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie. W piwnicach Podziemnej Trasy Turystycznej przy Placu Obrońców Pokoju 18 odbyło się spotkanie, które poprowadzili Andrzej Żychowski i Zbigniew Zybała. Panowie mówili na dwa tematy - życiu w przedwojennym Opatowie oraz tragicznych latach drugiej wojny światowej. Zaprezentowana została postać i twórczość Mayera Kirshenblatta, przestawiono stary Opatów, zwany przez Żydów Apt, ukazany w jego malarstwie i wspomnieniach. Autor książki „500 lat osadnictwa żydowskiego w Opatowie” Andrzej Żychowski opowiadał o stosunkach polsko-żydowskich przed drugą wojną światową oraz o utworzeniu getta w Opatowie i jego likwidacji. Następnie głos zabrał gość z daleka - Ryszard Rozen, wywodzący się z zamieszkałej niegdyś w Opatowie rodziny Słupowskich. W pięknych słowach podkreślał bliskie związki, łączące społeczności polską i żydowską w Opatowie, wspominał czas, kiedy przedstawiciele obu narodów mieszkali w jednym miasteczku, żyjąc w zgodzie i przyjaźni.

Z kolei za pomocą projekcji multimedialnej Andrzej Żychowski zaprezentował unikalne dokumenty ze swojej kolekcji, pamiątki po społeczności żydowskiej, dzięki którym można poznać bliżej życie miasta przed laty.

Zbigniew Zybała dokonał otwarcia i omówienia wystawy „Zła się nie ulęknę… Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej”, pozyskanej przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji dzięki współpracy z oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej - Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Licznie zgromadzeni uczestnicy Opatowskiego Dnia Pamięci mogli zapoznać się z przykładami wielkiego heroizmu mieszkańców naszego regionu, którzy w tragicznych czasach wojny z narażeniem życia nieśli pomoc i ratunek swoim bliźnim. Spotkanie przebiegło w ciepłej, wzruszającej atmosferze.

Getto w Opatowie obejmowało ulice: Joselewicza, Zatylną, Wąską i Starowałową. Na terenie getta stłoczono około dziesięciu tysięcy osób, w tym grupę przesiedleńców z Czech i Austrii. Było to getto otwarte, bez murów, jednak Żydzi mieli zakaz opuszczania jego granic pod groźbą śmierci.

W lipcu 1941 roku Niemcy rozpoczęli wywożenie ludzi do obozów pracy. Do czasu likwidacji getta wywieziono około 1900-2100 osób. Grupa młodzieży planowała opór - w tym celu przemycano do getta broń, którą składowano w synagodze. Jednak Niemy dowiedzieli się o tym, przejęli broń i zabili wszystkich, których znaleźli wtedy w synagodze.

Likwidacja getta rozpoczęła się 20 października 1942. Niemiecka i ukraińska otoczyły getto i rozpoczęły masowa selekcję. Następnie 600 osób doprowadzono do stacji Jasice koło Ostrowi, skąd zostali oni wywiezieni do Treblinki. Kolejne 500-600 osób zabrano do obozu pracy w Sandomierzu, a kilkaset zabito w czasie akcji w miasteczku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie