Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa konferencja o smartfonach w Kielcach

/dota/
Łukasz Niewczas, specjalista terapii uzależnień od narkotyków, pedagog środowiskowy, specjalizujący się w pracy z młodzieżą przejawiającą zaburzenia zachowania, pracujący w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach mówił, jak rozpoznać kiedy internauta staje się siecioholikiem oraz jak wygląda terapia i profilaktyka uzależnień behawioralnych.
Łukasz Niewczas, specjalista terapii uzależnień od narkotyków, pedagog środowiskowy, specjalizujący się w pracy z młodzieżą przejawiającą zaburzenia zachowania, pracujący w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach mówił, jak rozpoznać kiedy internauta staje się siecioholikiem oraz jak wygląda terapia i profilaktyka uzależnień behawioralnych. Tomasz Górski
- Mówiąc o uzależnieniach, najczęściej mamy na myśli uzależnienia od różnych substancji: alkoholu, narkotyków, papierosów, dopalaczy. Tymczasem uzależnienie od pewnych czynności może być równie groźne – mówi świętokrzyski kurator oświaty, Kazimierz Mądzik. Właśnie uzależnieniom behawioralnym dzieci i młodzieży była poświęcona konferencja, „Uzależnienie behawioralne dzieci i młodzieży. Kiedy kończy się przyjemność, a zaczyna uzależnienie”, która odbyła się w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

- Tym wydarzeniem chcemy zwrócić uwagę na nowy, poważny rodzaj zagrożenia – dodaje kurator Mądzik. – Przykładów nie trzeba daleko szukać: na przerwach w szkole młodzież coraz rzadziej ze sobą rozmawia. Częściej siedzi wpatrzona w ekran monitora smartona, pisze SMS-y, przegląda portale społecznościowe, czy strony internetowe. A największą karą dla niej jest zabranie smartfona lub odcięcie dostępu do sieci.

Duże zainteresowanie tematem

Problem ten zauważają pedagodzy i nauczyciele, czego dowodem było zainteresowanie konferencją. W ciągu 10 dni od ukazania się informacji o niej na stronie kuratorium, swój udział zadeklarowało 300 osób, wyczerpując limit miejsc. Pojawili się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, czy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Uzależnienie od internetu zdominowało spotkanie. Nieprzypadkowo. – Po narkotyki trzeba iść w miasto, na alkohol trzeba zarobić, kupić go, znaleźć towarzystwo, a do internetu wystarczy nam tylko telefon, a zawsze znajdzie się ktoś po drugiej stronie – zauważa Łukasz Niewczas, specjalista terapii uzależnień od narkotyków, pedagog środowiskowy, specjalizujący się w pracy z młodzieżą przejawiającą zaburzenia zachowania, pracujący w Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.

Sieć mocno wciąga

Przyznał, że coraz częściej jego pacjentami są osoby uzależnione od internetu. – Terapia w tym przypadku w zasadzie niczym się nie różni od terapii wykorzystywanych w uzależnieniach od substancji chemicznych – dodał.

Przywołał też skrajny przykład jednego ze swoich pacjentów. – To był 13-letni chłopiec, który kiedy do mnie przyszedł, nosił pampersa, ponieważ właściwie nie wstawał od komputera – wspominał. – Niedawno widziałem go na ulicy. Szedł bez smartfona w ręku. To dużo.

A czy obecni na spotkaniu słuchacze są uzależnieni od internetu? To sprawdził test, który przeprowadził Łukasz Niewczas. Wyniki każdy zachował dla siebie.

O uzależnieniu od internetu mówiła też Monika Zawadzka-Chłopek z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Uwięzieni w sieci. E-uzależnienia uczniów”.

Problemy z jedzeniem, opalaniem się, albo **hazardem**

Jednak nałóg internetowy nie jest jedynym problemem, z jakim zmagają się młodzi ludzie. Anna Tokarska z Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych przygotowała prezentację na temat: „Anoreksja, bulimia, ortoreksja. Zaburzenia odżywiania, prowadzące do wyniszczenia organizmu”. Z kolei Alicja Gołdzińska z naszej uczelni zwróciła uwagę na inny problem: „Opalanie jak narkotyk. Przyczyny i skutki tanoreksji”. Natomiast Paulina Łochowska poruszyła kwestię: „Uczniowie a hazard. Aspekty prawne”.

Zdiagnozowanie problemu to jedno, a drugie poradzenie sobie z nim. O tym, jak o uzależnieniu rozmawiać z uczniami i ich rodzicami mówiła Irena Sobieraj z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju.

Będzie kolejne spotkanie

Spotkanie zakończyła dyskusja. Ze względu na duże zainteresowanie konferencją „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży. Kiedy kończy się przyjemność, a zaczyna uzależnienie”, zapowiedziano już drugą jej edycję.

- Chcielibyśmy, żeby tego typu wydarzenia miały cykliczny charakter i na stałe zagościły w naszych murach – powiedział doktor Zdobysław Kuleszyński, prorektor Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Uczelnia wspólnie z Kuratorium Oświaty w Kielcach była organizatorem konferencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie