Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa konferencja Przyrodniczo - Historyczne Dziedzictwo Lasów Cisowskich odbyła się w Daleszycach. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Konferencją Przyrodniczo- Historyczne Dziedzictwo Lasów Cisowskich świętokrzyscy leśnicy zainaugurowali obchody Święta Niepodległości.
Konferencją Przyrodniczo- Historyczne Dziedzictwo Lasów Cisowskich świętokrzyscy leśnicy zainaugurowali obchody Święta Niepodległości. Nadleśnictwo Daleszyce
Konferencją Przyrodniczo- Historyczne Dziedzictwo Lasów Cisowskich świętokrzyscy leśnicy zainaugurowali obchody Święta Niepodległości. Odbyła się ona w Daleszycach.

Ciekawe spotkanie zorganizowane przez Nadleśnictwo Daleszyce

W Daleszycach, na zaproszenie Nadleśnictwa Daleszyce, spotkali się miłośnicy historii i regionaliści, którzy mieli możliwość wysłuchać kilkunastu referatów, które nawiązywały do historii Lasów Cisowskich- rozległego kompleksu leśnego położnego między Daleszycami, a Łagowem.

- Bardzo zależało nam na możliwie szerokim ukazaniu społeczno- kulturowego tła naszych lasów, które były areną niemal wszystkich najważniejszych wydarzeń ostatnich dwóch stuleci w historii regionu i kraju - opowiadał organizator konferencji- nadleśniczy Tomasz Guz. Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim prelegentom za przyjęcie zaproszenia na nasze wydarzenie i trud włożony w przygotowanie znakomitych referatów, prezentujących niezwykłe walory naszych lasów. Jako społeczną rolę Lasów Państwowych rozumiem dbałość o zachowanie pamięci o wydarzeniach związanych z naszymi lasami, szczególnie w przededniu jubileuszu stulecia Lasów Państwowych - podkreślił nadleśniczy Guz.

Jak na powiedział Paweł Kosin, wśród autorów referatów znaleźli się m.in.: Piotr Kacprzak z-ca dyrektora RDLP w Radomiu, który przedstawił temat pt. ,,Powstanie styczniowe na Ziemi Daleszyckiej'', prof. Urszula Oettingen (UJK w Kielcach) z wystąpieniem pt.: Związki Józefa Piłsudskiego z Ziemią Daleszycką, dr Tomasz Domański – Oddział IPN w Kielcach z wystąpieniem pt.: Lasy Daleszyckie w historii oddziału „Wybranieckich”, Konrad Maj - Archiwum Państwowe w Kielcach z referatem pt.: Umocnienia pancerne z 1944/45 roku, prof. Adam Massalski ze opowieścią- Marian Sołtysiak „Barabasz” – w moich wspomnieniach, dr inż. Bartłomiej Kozak – Instytut Historii PAN w Warszawie z referatem Leśna kolej wąskotorowa w Lasach Cisowskich, dr Romuald Sadowski z wystąpieniem pt.: Ubiór, uzbrojenie i wyposażenie Powstańców Styczniowych, Maria Domańska – Nogajczyk – UJK w Kielcach, z wystąpieniem: Powstanie Styczniowe w Lasach Cisowskich, Paulina Kaleta - Archiwum Państwowe w Kielcach z odczytem: Lasy Cisowskie w zbiorach Archiwum Państwowego w Kielcach, dr Jacek Koba- RDLP w Radomiu- z wystąpieniem: Przyrodnicze Walory Lasów Cisowskich.

Konferencję honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy w Daleszycach- Dariusz Meresiński oraz Świętokrzysko Radomski Oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Podczas konferencji miała miejsce premiera monumentalnej pracy Powstanie Styczniowe- Pamiętamy autorstwa Piotra Kacprzaka, który na ponad tysiącu stron dokumentuje nie tylko czyn powstańczy w regionie, ale również podjął się dokumentacji wszystkich miejsc pamięci narodowej związanych ze zrywem narodowowyzwoleńczym 1863/64.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie