Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa wycieczka edukacyjna uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Jędrzejowie

Dorota Pietrus
ZSP numer 2 w Jędrzejowie
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Jędrzejowie uczyli się... zwiedzając obiekty związane z Odnawialnymi Źródłami Energii.

To już kolejna z wycieczek edukacyjnych jaką jędrzejowski „Grot” zaproponował swoim uczniom.

Tym razem wyjazd odbył się w ramach projektu „Wiedza i doświadczenie naszym atutem”, a jego celem było poszerzenie kompetencji naukowo - technicznych uczniów w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii.

W wycieczce uczestniczyła grupa 24 uczniów klas pierwszych, którzy kształcą się w zawodach technik mechatronik i technik budownictwa.

Podczas wyprawy młodzież zwiedziła elektrownię szczytowo-pompową na górze Żar w Międzybrodziu Bialskim – uczestnicy mogli zapoznać się na miejscu z budową, zasadą działania tej specyficznej elektrowni oraz jej najważniejszymi urządzeniami, takimi jak hydrogeneratory, turbiny, czy specjalny sztuczny zbiornik na szczycie góry Żar.

Dodatkowo z jej szczytu młodzież miała okazję podziwiać niezwykłą panoramę Beskidu Małego, szybujących w powietrzu paralotniarzy, jak również miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze.

Co ciekawe na górze znajduje się też położona najwyżej w Polsce (740 metrów nad poziomem morza) elektrownia fotowoltaiczna składająca się z 2400 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,6 MW.

Uczniowie mogli się także przyjrzeć z bliska kompleksowi energetycznemu elektrowni zbiornikowej w Tresnej, na który składa się między innymi zapora ziemna i hydroelektrownia o mocy 21 MW.

Młodzież miała również możliwość bliższego zapoznania się z wykorzystaniem rekreacyjnym i grzewczym wód geotermalnych.

W natłoku nowych informacji, był też czas na przyjemności. W Białce Tatrzańskiej wycieczkowicze skorzystali z dobroczynnych właściwości wód w Termach Bania, relaksując się w licznych basenach z bąbelkami, jacuzzi, zjeżdżalniach, rwącej rzece, czy chociażby basenie ze sztuczną falą.

Woda w basenach Białczyńskiej Termy to woda mineralna, która dzięki energii Ziemi osiąga wysoką temperaturę. Zawiera siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo, które dzięki właśnie podwyższonej temperaturze i lekko kwaśnemu odczynowi są łatwiej przyswajane przez organizm ludzki. Dlatego też kąpiele w wodzie termalnej przynoszą wiele korzyści, jak na przykład: obniżenie poziomu stresu, przywrócenie równowagi psychofizycznej, poprawa ciśnienia i przemiany materii, eliminacja bólu głowy i bezsenności, jak również przyspieszenie rekonwalescencji.

Innym wykorzystaniem wód geotermalnych jest ogrzewanie mieszkań i budynków usługowych - taka magistrala ciepłownicza istnieje w miejscowości Bańska Niżna.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Jędrzejowie w trakcie pobytu na Podhalu korzystali już po raz kolejny z gościnnych progów schroniska położonego na polanie Głodówka (1138 metrów nad poziomem morza), niedaleko Morskiego Oka. Miejsce to zapewnia wspaniały widok na Tatry, a jego gospodarz barwnymi opowieściami potrafi wypełnić wolne chwile.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie