Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe projekty w szkole w Młodzawach. Nauka i... dobra zabawa. Zdjęcia

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
W Szkole Podstawowej w Młodzawach realizowane są liczne projekty powstałe z inicjatywny członków Stowarzyszenia Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość.

Od września do października uczniowie klas 4-6 uczestniczyli projekcie matematycznym pod tytułem „Otoczeni matematyką”. Inicjatywa realizowana była w ramach VIII edycji Programu mPotęga i w całości finansowana ze środków Fundacji mBanku. Dotyczyła działań ukierunkowanych na edukację matematyczną inną od schematów szkolnych. W ramach projektu odbyły warsztaty matematyczne, a w nich spotkanie z dietetykiem, przygotowywanie pizzy, wykonywanie zdjęć, filmików pokazujących obecność matematyki w życiu codziennym. Zorganizowano podchody matematyczne, grę terenową z nagrodami oraz wieczorne spotkanie z matematyką, podczas którego uczniowie przygotowali posiłek z wcześniej wyliczonych, zakupionych i przygotowanych produktów oraz wzięli udział w grach matematycznych.

Efekty pracy uczniów - kolaże zdjęć i film, zostały przedstawione podczas finału. W niektórych zadaniach uczniom towarzyszyli rodzice.

Od października 2021 roku uczniowie uczestniczyli w projekcie "Z kulturą wśród sławnych polaków”, który jest współfinansowany ze środków Fundacji PZU.

Głównym celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży szeroko rozumianą kulturą. - Chcemy, by młode pokolenie na żywo mogło przeżywać doznania widza - bezpośredniego odbiorcy, rezygnując z siedzenia przed komputerem i ekranem telefonu. Chcielibyśmy, aby zauważyli, że dla własnego rozwoju intelektualnego należy bywać w teatrze, kinie, muzeum i filharmonii. Przebywając w tych miejscach można wiele się nauczyć i przeżyć coś nowego. Ważne jest też to, by młodzież doceniła pracę ludzi kultury. Uczestnictwo w projekcie jest też okazją do nabywania właściwych zachowań w różnych miejscach kultury - wyjaśnia Ilona Modrzewiecka, dyrektor szkoły w Młodzawach.

W ramach tego projektu dla uczniów szkoły podstawowej zostały zorganizowane zajęcia/warsztaty o sławnych Polakach. Podczas warsztatów uczniowie przybliżyli sobie sylwetki: Jana Pawła II, Marii Curie Skłodowskiej, Stefana Żeromskiego i Tadeusza Kościuszki.

Kolejnymi działaniami projektu były wyjazdy edukacyjne połączone z warsztatami lub zajęciami w muzeum. Pierwszy z nich dla grupy starszej obejmował zdobycie Kopca Kościuszki w Janowiczkach koło Racławic oraz zwiedzanie Wadowic i Muzeum Jana Pawła II. Z kolei dzieci młodsze w ramach jednodniowego wyjazdu do Kielc wysłuchały mikołajkowego koncertu w Filharmonii Świętokrzyskiej pod tytułem, „Hrabia Tacet czyli o czym mówi muzyka”.

W marcu uczniowie szkoły uczestniczyli w dwudniowym wyjeździe edukacyjnym do odległego, ale jakże pięknego Torunia. Przygodę rozpoczęli bardzo aktywnie – wraz z przewodnikiem zwiedzili miasto podążając śladami wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Przewodnik pokazując toruńską starówkę, opowiedział nie tylko o życiu Kopernika, ale też o miejscach i pamiątkach, które są z nim związane. Uczestnicy zwiedzili między innymi Rynek Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Ratusz, Toruński Bulwar Filadelfijski i Krzywą Wieżę. Później w Toruńskim Planetarium obejrzeli przepiękne multimedialne widowisko astronomiczne. Drugi dzień pobytu uczniowie rozpoczęli od wizyty w Kujawsko Pomorskim Teatrze Muzycznym, gdzie obejrzeli kolorowy i rozśpiewany musical na motywach powieści Marka Twaina pod tytułem „Tajemnica Tomka Sawyera”. Sztuka pozwoliła im przenieść się w świat przygody i dobrej zabawy oraz… historii niemal kryminalnych. Emocji nie brakowało! Spektakl bardzo się wszystkim podobał. Kolejnym punktem wyprawy było „Żywe Muzeum Piernika”. Nie jest to tradycyjne muzeum, w którym ogląda się eksponaty w szklanych gablotach - goście biorą udział w interaktywnym pokazie, prowadzonym przez animatorów. Dzięki temu poznawanie historii było prawdziwą przygodą! Każdy z uczestników sam wykonał ciastko piernikowe… i doskonale się przy tym bawił.

Następnym działaniem projektowym była wycieczka do Nagłowic, Oblęgorka i Kielc.

- Wraz z młodzieżą klas IV–VIII zwiedziliśmy Dworek Mikołaja Reja, Pałacyk Henryka Sienkiewicza oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Najtrudniejsze dla uczniów okazało się Muzeum Reja – trochę ciężko przenieść w czasy tak odległe – 500 lat to jednak sporo. Z kolei w Oblęgorku uczestnicy już poczuli się raźniej... Oblęgorek to posiadłość, którą pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25- lecia pracy literackiej. Pani przewodnik przybliżyła uczniom ciekawe życie i twórczość polskiego Noblisty. Piękny wystój pomieszczeń zrobił na nas duże wrażenie. W drodze powrotnej do autokaru skorzystaliśmy z zasobów „Ścieżki dydaktycznej” ciągnącej się wzdłuż Alei Lipowej. Trzeba przyznać, że bardzo fajne miejsce… Następnie uczniowie odwiedzili kolejne muzeum zawiązane z polską literaturą – Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Szkoła moich przodków” - zobaczyli jak wyglądała szkolna sala, usiedli w drewnianych szkolnych ławkach, w którym znajdują się otwory na szklane kałamarze. Wszystko to przybliżyło atmosferę XIX-wiecznej szkoły. Na zakończenie zmagań muzealnych w podziale na grupy wiekowe uczniowie obejrzeli filmy w kinie Helios - opowiada Ilona Modrzewiecka, dyrektor szkoły w Młodzawach.

Ostatnim wyjazdem edukacyjnym była wycieczka dla dzieci z przedszkola oraz uczniów klas I-III do Kielc. Dzieci obejrzały spektakl pod tytułem „Mały tygrys Pietrek” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”. Historia Pietrka porusza zawsze aktualny i ważny problem oswajania dziecięcych lęków. Później wszyscy udali się do Muzeum Narodowego w Kielcach, gdzie w podziale na grupy wiekowe uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach.

29 kwietnia w Szkole Podstawowej w Młodzawach odbyło się podsumowanie projektu. Wszystkie realizowane działania są dla uczestników bezpłatne.

- Chcąc wyrównywać braki edukacyjne uczniów z małych miejscowości staramy się pozyskiwać dodatkowe środki z zewnątrz, dlatego aplikujemy w konkursach grantowych organizowanych przez fundacje, stowarzyszenia, czy pozyskujemy środki rządowe. Nasi uczniowie uczestniczą w projektach edukacyjnych, dzięki którym mają możliwość brania udziału w wielu atrakcyjnych wyjazdach i bardzo ciekawych warsztatach edukacyjnych oraz spotkaniach z interesującymi ludźmi - wyjaśnia Ilona Modrzewiecka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie