Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe XIII Spotkania z Kulturą Żydowską w Szydłowie

Agnieszka Kuraś
W sobotę w szydłowskiej synagodze odbyły się XIII Spotkania z Kulturą Żydowską. Wydarzenia te organizowane cyklicznie mają na celu przybliżenie tradycji dawnych sztetli regionu świętokrzyskiego.

Z tej okazji organizowane są różne pokazy, wystawy, koncerty czy degustacje kulinarne, które pokazują kulturę żydowską. Każdego roku spotkania wyróżniają się różnorodnością programu. Tak było i w tym roku. Program wydarzenia był bogaty.

Spotkanie rozpoczęła msza święta, w intencji żydów ofiar holokaustu, odprawiona w kościele świętego Władysława w Szydłowie. Dalsza część spotkania odbyła się w synagodze w Szydłowie. Tutaj uczestnicy mogli obejrzeć prezentację w wykonaniu młodzieży z Szydłowa „Poznajemy i kochamy naszą przeszłość”, a następnie prezentację filmową „Historia Spotkań z kulturą żydowską w Chmielniku i w Szydłowie”. Po godzinie 16 oficjalnie otwarto wystawę fotograficzną Ryszarda Biskupa Zdjęcia wykonał on w czasie pielgrzymek chasydów do: Leżajska, Lelowa, Włodawy, Chmielnika, Kazimierza Dolnego i Bobowej. Tuż po wystąpieniu Ryszarda Biskupa można było posłuchać redemptorysty profesora ojca Pawła Mazanki, który opowiadał o aktualnym stanie prac nad opracowywaną książką na temat Żydów szydłowskich. Publikacja ma zostać wydana wiosną.

Wielką atrakcją spotkania był występ wybitnego pianisty, kompozytora i dyrygenta 97-letniego Leopolda Kozłowskiego- ostatniego żyjącego przedstawiciela autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce. Wystąpił on z grupą przyjaciół. Spotkanie prowadził Jarosław Zatorski, fragmenty książki czytała Danuta Gajek, oprawę muzyczna zapewniły Renata Świerczyńska, Marzena Trzebińska i Daria Miszczuk. Po zakończeniu występu przybyli wielokrotnie prosili o kolejne bisy, a Leopold Kozłowski wraz z zespołem za piękny występ został nagrodzony kwiatami i upieczoną według żydowskiego przepisu gęsią, której zapach unosił się po synagodze jeszcze na długo przed zakończeniem występu. Zebrani goście, rozochoceni zapachem i wyglądem pieczonej gęsi, nie musieli obejść się smakiem, bowiem dla nich także przygotowano degustację dań przedwojennej kuchni żydowskiej.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Życie codzienne w dawnych sztetlach” przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski sztetl” w Chmielniku przy współpracy z Archiwum Państwowego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie