Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło, cieplej...Gorączka!

Oprac. KAK
archiwum
Gorączka u dzieci zawsze wywołuje niepokój rodziców. Szczególnie gdy rośnie, mimo prób jej zwalczenia. Kiedy zwrócić się po pomoc lekarską i czy gorączka może być korzystna dla organizmu? Pytamy specjalistów z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach .

- Skąd bierze się gorączka?

- Prawidłowa temperatura mierzona w uchu wewnętrznym wynosi 37°C. Temperatura ciała mierzona w odbycie wynosi 36,9-37,4°C. W dole pachowym wartości są o 0,3 - 0,6°C mniejsze, a w jamie ustnej o 0,2-0,3°C mniejsze. Gorączka to temperatura ciała przekraczająca tą ustaloną normę: 38°C w odbycie, 37,8°C w dole pachowym, 37,2°C w ustach. Jest odpowiedzią organizmu na szeroko rozumiany proces zapalny - mówi lek.med. Dorota Pakuła z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach przy ul.Langiewicza 2 - U dzieci, w 70 - 90 procentach, najczęściej jest on wywołany przez zakażenia wirusowe bakteryjne i znacznie rzadziej grzybicze. Jednak gorączka może także nie mieć podłoża chorobowego. Zwykle nie jest ona bardzo wysoka. Przyczyny mogą być banalne, np. czynniki emocjonalne, proces ząbkowania, stan po szczepieniu.
Gorączka jest objawem niespecyficznym, mogącym świadczyć o wielu różnych procesach chorobowych, lecz również może nie być spowodowana chorobą. Bardzo często gorączka towarzyszy chorobom zakaźnym, procesom alergicznym, niektórym chorobom nowotworowym i zmianom w ośrodkowym układzie nerwowym. Gorączkę mogą powodować odwodnienie, oparzenie, choroba popromienna, zaburzenia elektrolitowe oraz rozległe urazy..

- Czy gorączka jest korzystna dla organizmu czy powinno się ją natychmiast zwalczać?

- Gorączka to niezwykle istotny sygnał ostrzegawczy, wskazujący, że w ustroju dzieje się coś niekorzystnego. Dla samego pacjenta jest związana z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Do typowych należą bóle głowy, bóle mięśniowe, nudności, a czasem wymioty, senność, uczucie ogólnego rozbicia. Bardzo wysoka gorączka może prowadzić do zaburzeń świadomości, a u małych dzieci stosunkowo częstym zjawiskiem towarzyszącym gorączce są drgawki gorączkowe. Uważa się, że zwłaszcza w wieku dziecięcym, gorączkę trzeba zwalczać szybko i skutecznie.

- Czy każde pojawienie się gorączki u małego dziecka wymaga interwencji lekarza?

- Interwencja lekarska jest uzależniona od wieku dziecka i objawów towarzyszących. Pilnej konsultacji wymaga gorączkujący noworodek czy kilkumiesięczne niemowlę. Starsze niemowlęta i małe dzieci powinien zbadać lekarz, gdy gorączce towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak całkowita odmowa jedzenia i picia, duszność, kaszel, wymioty, intensywna biegunka, apatia lub znaczne pobudzenie, przeczulica itp. Natomiast sama gorączka lub gorączka z łagodnymi objawami kataralnymi, trwająca nie dłużej niż trzy dni może być obniżana bez konsultacji lekarskiej.

Typowym przykładem jest tzw. gorączka trzydniowa albo inaczej rumień nagły. W tej częstej chorobie występującej u dzieci w wieku od 6 mies. do 5 lat, po trzech dniach niekiedy nawet bardzo wysokiej gorączki pojawia się, głównie na tułowiu, szybkoustępująca drobnoplamista wysypka. W tym schorzeniu wystarczające jest leczenie przeciwgorączkowe. W przypadku bezobjawowej gorączki warto pamiętać o konieczności wykonania przynajmniej ogólnego badania moczu, aby nie przeoczyć zakażenia układu moczowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie