Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło i posiłek, czyli co zimą pracodawca powinien zapewnić pracownikom

Marzena Ślusarz
Zimą, jeśli pracujemy w biurze pracodawca powinien zapewnić nam ciepło, a jeśli wykonujemy prace fizyczne i to na dworze, mamy prawo do ciepłych posiłków i napojów.

ODPOWIADA ZA PRACOWNIKA

- Zgodnie Kodeksem pracy to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy - tłumaczy Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Kielcach. Zatem powinien organizować pracę tak, by zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. - Ma zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia błędów w tym zakresie oraz ma kontrolować wykonanie tych poleceń - podkreśla rzecznik. Pracodawca powinien zapewnić takie warunki, które umożliwią ochronę zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.
Podstawowe obowiązki pracodawcy wobec pracowników związane z niższą niż przeciętna temperaturą otoczenia należą do kategorii obowiązków z zakresu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

NIE MNIEJ NIŻ 14 STOPNI

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w pomieszczeniach pracy pracodawca ma zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy, czyli do metod pracy i wysiłku fizycznego potrzebnego do jej wykonania. - Temperatura ta nie może być niższa niż 14°C, chyba, że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C - wyjaśnia Barbara Kaszycka. Jeśli pracujemy na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych pomieszczeniach, w których z natury rzeczy nie da się utrzymać opisanych minimalnych temperatur, pracodawca zapewnia nam blisko miejsca pracy pomieszczenia, w których możemy schronić się przed śniegiem, deszczem, zawiejami, w których możemy się ogrzać i zmienić ubranie. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków. W takim pomieszczeniu nie powinno być mniej niż 16°C, a na każdego pracownika najliczniejszej zmiany powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni, przy czym całkowita powierzchnia pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2.

- W razie, gdy zimą pracodawca nie może nam zapewnić takiego pomieszczenia ze względu na rodzaj wykonywanych prac, powinien zadbać o to, byśmy mogli się ogrzać chociażby przy koksowniku, lub innym źródle ciepła, oczywiście przy zachowaniu wymagań ochrony przeciwpożarowej - mówi rzecznik.

POSIŁKI I NAPOJE

Gdy pracujemy na otwartej przestrzeni pracodawca powinien zapewnić nam ciepłe posiłki. Dotyczy to między innymi pracowników wykonujących prace związane z ciężkim wysiłkiem fizycznymi raz prace fizyczne wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub powyżej 25°C. Dotyczy to także osób ciężko pracujących fizycznie, na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. Za czas zimowy przyjmuje się termin od 1 listopada do 31 marca.
- Jeżeli pracodawca nie może zapewnić posiłków, powinien dać pracownikom możliwość korzystania z takich posiłków w punktach gastronomicznych lub przyrządzania posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów - dodaje Barbara Kaszycka.

Dodatkowo, jeśli przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C lub powyżej 25°C pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, odpowiednio zimne lub gorące.

Posiłki i napoje powinny być wydawane pracownikom w czasie regulaminowych przerw w pracy, po trzech, czterech godzinach pracy, a napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.
Jeśli pracodawca zaniedba tych obowiązków, gdy dojdzie do sytuacji, w której warunki pracy stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, a zagrożeń tych pracodawca nie usuwa, pracownik ma prawo przestać wykonywać swoje obowiązki, ale musi powiadomić o tym przełożonego. Jeśli pracodawca w takim momencie nie usunie zagrożenia, pracownik może zejść z miejsca pracy, ale zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Ważne, że w każdym przypadku zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie